3AC kurucularına bir milyar dolarlık şok

tarafından
48
3AC kurucularına bir milyar dolarlık şok

Singapur merkezli kripto para hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) iflas destanı, mahkemenin bir milyar dolardan fazla mal varlığını bloke etmesiyle devam ediyor. 

Bloomberg’in 21 Aralık tarihli haberine göre firmanın tasfiye memuru Teneo, Britanya Virjin Adaları’ndaki bir mahkemenin, 3AC kurucu ortakları Su Zhu ve Kyle Davies’in 1,14 milyar dolar değerindeki mal varlığını transfer etmesini ve satmasını yasakladığını duyurdu.  

Yasağın, Davies’in eşi Kelly Chen’e ait varlıkları da kapsadığı bildirildi. Teneo, hedge fonun 2022’deki çöküşünün ardından 3AC alacaklılarına yaklaşık 3,3 milyar dolar borçlu olunduğunu tahmin ettiğini söyledi.  

3AC kurucu ortakları Kyle Davies (Solda) ve Su Zhu (Sağda). Kaynak: X 

Teneo’ya göre küresel bloke emri, kurucuların “3AC’nin pozisyonunun talep edilen bloke emirlerinin değerine denk bir miktarda bozulmasına” neden olduğu iddialarıyla bağlantılı olarak talep edildi. Tasfiye memuru ayrıca 3AC kurucularının Singapur Mahkemesi tarafından verilen yurt içi bloke kararına tabi olduğunu da belirtti. 

Teneo, Cointelegraph’ın röportaj talebine yanıt vermedi.  

2012 yılında kurulan 3AC, firmanın kredi verenlerinden gelen marj çağrılarını karşılayamamasından ve 2022 kripto ayı piyasası sırasında iflas başvurusunda bulunmasından önce dünyanın en büyük kripto hedge fonlarından biriydi. Zhu, yerel mahkemenin kendisini dört ay hapis cezasına çarptırmasının ardından ülkeden kaçmaya çalıştığı sırada Eylül 2023 tarihinde Singapur’da tutuklanmıştı. Hapis cezasına çarptırılan Davies’in ise halen dışarıda olduğu bildirildi. 

Zhu ve Davies, yerel merkez bankası tarafından dokuz yıl boyunca Singapur’da faaliyet göstermekten menedildi

Kaynak