ABD’den 42 milyar dolarlık yüksek hızlı internet yatırımı

tarafından
76
ABD’den 42 milyar dolarlık yüksek hızlı internet yatırımı

ABD Başkanı Joe Biden, yüksek hızlı internet erişimini ülke çapında genişletmek için 42 milyar doları aşkın yeni kaynak sağlanacağını duyurdu.

Biden, Beyaz Saray’da altyapı politikalarıyla ilgili yaptığı konuşmada, Amerika’da herkesin 2030’a kadar uygun fiyatlı yüksek hızlı internet hizmetinden faydalanacağını söyledi.

Yüksek hızlı internete yönelik şimdiye kadarki en büyük yatırımın yapılacağına işaret eden Biden, yüksek hızlı internetin artık bir lüks olmadığını, bir ihtiyaç haline geldiğini kaydetti.

Beyaz Saray’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada da Geniş Bant Erişimi ve Dağıtımı programı aracılığıyla her eyalet ve bölge için yüksek hızlı internet altyapısına yönelik kaynak sağlanacağı ve bunun ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yönetilen 42,5 milyar dolarlık bir hibe programı olduğu aktarıldı.

Program kapsamında her eyaletin en az 107 milyon dolar alacağı belirtilen açıklamada, 19 eyalete ise 1 milyar dolardan fazla kaynak sağlanacağı bildirildi. Teksas 3,1 milyar dolarla ilk sırayı alırken California ise 1,9 milyar dolarla en fazla kaynak ayrılan ikinci eyalet olacak.

Açıklamada, söz konusu kaynak ve Biden yönetiminin diğer yatırımlarıyla birlikte ABD’de her eyalet ve bölgenin 2030 yılına kadar uygun fiyatlı yüksek hızlı internete erişiminin sağlanacağı vurgulandı.

Beyaz Saray’ın açıklamasında, Biden yönetiminin yeni programı, Franklin Roosevelt yönetiminin 1936’da hayata geçirilen yasayla ABD’de her eve elektriğin getirilmesini sağlamaya yönelik girişimine benzetildi.

Kaynak