ADA fiyatı, bugün neden yükseldi?

tarafından
61
ADA fiyatı, bugün neden yükseldi?

ADA fiyatı, 9 Aralık’ta yüzde 19’un üzerinde bir artış göstererek son 18 ayın en yüksek seviyesi olan 0,64 dolara ulaşmayı başardı. 

ADA fiyatı neden arttı?

ADA’nın son zamanlardaki kazanımları daha çok Bitcoin odaklı gerçekleşti.

Bitcoin’in kripto para piyasası hakimiyetinin, 6 Aralık’taki yerel zirvesinden yüzde 3,5 oranında düşmesi dikkat çekici bir etmen. Bu, birçok yatırımcının altcoin’lerde kâr fırsatları yakalamak için sermayesini BTC pazarından çıkardığını gösteriyor. Bu gelişme, ADA’ya yaramış durumda.

Sermaye rotasyonları, kripto pazarında oldukça yaygındır. Yatırımcılar, genellikle BTC’lerini güçlü bir fiyat yükselişinin ardından satarak, kazançlarını daha küçük ancak daha riskli kripto varlıklara taşıyor. Bu, Bitcoin’in pazar payının düştüğü kasım ayı başlarındaki altcoin’lerin yükseldiği döneme benziyor.

ADA, TVL’si rekor seviyeye ulaştı

ADA fiyatında yaşanan artış, blockchain ekosistemine yatırılan toplam ADA miktarındaki dikkate değer artışla paralellik gösteriyor.

9 Aralık’ta Cardano’nun merkeziyetsiz uygulamalarında kilitlenen toplam değer (TVL), 766,22 milyon ADA gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Bu artışa, Cardano ağında bir kredi verme protokolü olan ve ADA rezervlerinde yüzde 90’lık artış gören Lenfi oldu.

12 milyon dolar değerinde ADA short pozisyonu tasfiye edildi. ADA’nın 9 Aralık’taki fiyat artışları, yaklaşık 5 milyon dolar değerindeki short pozisyonların tasfiyesi ve 2,30 milyon dolar değerindeki long tasfiyelerle aynı zamana denk geliyor. ADA piyasası bir gün önce  1,27 milyon dolarlık long pozisyona karşılık 6,91 milyon dolarlık short pozisyonu tasfiye etti.

Platform, short pozisyon tasfiye edildiğinde, pozisyonu kapatmak için varlığı otomatik olarak mevcut piyasa fiyatından geri satın alır. Bunun sebebi, trader’ın başlangıçta ödünç aldığı varlığı satması ve iade etmek için geri satın almasının gerekmesidir. 

Birçok short pozisyonun aynı anda tasfiye edilmesi durumunda, bu durum piyasada önemli miktarda satın alıma ve ADA fiyatının artmasına neden olur. 

ADA fiyat için düzeltme kapıda mı?

ADA’nın teknik göstergeleri, ADA/USD paritesinin şu anda Mayıs 2021’den bu yana aşırı alım durumunda olduğunu ve bu durumun daha geniş bir geri çekilme eğilimi olasılığını artırdığını ortaya koyuyor.

ADA’nın RSI’sı, 9 Aralık’ta aşırı alım eşiği olan 70’in çok üzerinde 82,75 seviyesindeydi. Aşırı yüksek RSI’ler, genellikle aşağıda gösterildiği gibi fiyat düzeltmelerinden önce gelir. Bu da ADA’nın satış riskiyle karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor.

ADA, 0,786 Fib hattını direnç olarak 0,648 yakınında test etiği için aşırı alım sinyalleri görülüyor. Bu, satış potansiyelini daha da artırıyor ve varlığın fiyatını 2024’ün ilk çeyreği kapanışına kadar  destek seviyesi olan 0,243 dolara doğru itiyor.

Aksi senaryoda, 0,786 Fib çizgisinin üzerinde yaşanacak bir kırılma, ADA fiyatını 2024 yılının ilk çeyreğine kadar 1,135 dolar yakınına 0,618 Fib çizgisine doğru gönderebilir. Bu da varlığın iki kat yükselebileceğini gösteriyor. 

Kaynak