Altcoin sezonu kapıda mı?

tarafından
65
Altcoin sezonu kapıda mı?

Bitcoin fiyatı 44 bin dolar civarında seyrederken Solana ve Avalanche, büyük hacimli altcoinler arasında başı çekiyor. Altcoinlerdeki istikrarlı yükseliş, Bitcoin fiyatının 5 Aralık tarihinde yükselmeye başladığından bu yana direnç olan 45 bin dolar seviyesini kıramamasıyla geldi.   

Mevcut direnç seviyesi olan 45 bin dolar ile birlikte Bitcoin’in piyasa hakimiyeti de yüzde 53,95’ten yüzde 53,17’ye gerilemeye başladı ve aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere altcoin piyasa hakimiyeti (TOTAL2) eş zamanlı olarak yükseldi.  

Bitcoin hakimiyetine karşı altcoin hakimiyeti, günlük grafik. Kaynak: TradingView  

Teknik analiz yapan yatırımcılar, genellikle Bitcoin hakimiyetinde düşüş, BTC ile sınırlı ticaret veya fiyat konsolidasyonunun kombinasyonunu altcoin fiyatlarının yükseleceğine dair olası bir işaret olarak görür. 

Buna ek olarak, ABD Dolar Endeksi (DXY) ve BTC fiyatı arasındaki etkileşime bakmak genellikle teknik analiz kullanan yatırımcılar tarafından belirtilen bir duyarlılık göstergesidir. Şu anda DXY aylık bazda yüzde 1,56 düşüş gösterirken Bitcoin fiyatı aynı zaman diliminde yüzde 16,18’lik bir artış yaşadı.  

Bitcoin fiyatının ABD Dolar Endeksi’ne göre 3 günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Birçok yatırımcı DXY’nin tersine dönmesinde, ABD Merkez Başkanı Başkanı Jerome Powell’ın son yorumlarının ve 2024’te üç faiz indirimi yapılacağına işaret eden FOMC tutanaklarının etkili olduğuna inanıyor. 

2024 yılının ilk çeyreğinde spot Bitcoin ETF onayı beklentisi ve piyasaların Fed’in faiz artırım politikasının sona erdiğine inanmasıyla birlikte, piyasalardda coşku devam ediyor. 

Solana ve Avalanche, 2023 yılının en yüksek seviyelerinde 

Cointelegraph analisti Marcel Pechman’a göre ağ ile ilgili teknik bir dizi faktör SOL fiyatının 100 dolara yaklaşmasına neden oldu. 20 Aralık tarihinde SOL, piyasa değeri olarak XRP’yi geride bırakarak, stablecoinler hariç dördüncü en büyük kripto para birimi haline geldi. 

Bu artışa katkıda bulunan önemli faktörlerden biri, Solana’nın özellikle token ve nonfungible token (NFT) lansmanları konusundaki gelişmiş kullanıcı deneyimi oldu. Ağın mobil platformu @solanamobile’ın da vurgulandığı gibi ağın mobil erişilebilirliğe odaklanması, kullanım kolaylığını merkeziyetsizlik gibi diğer faktörlere göre tercih eden yeni kullanıcıları çekiyor. Bu kullanıcı dostu yaklaşım, Solana’nın yüksek kapasiteli projeleri idare etme kabiliyeti ve düşük işlem maliyetleriyle birleştiğinde, Solana’yı kripto para piyasasında, özellikle de bu gelişmeler nedeniyle baskı altında olan Ethereum’a karşı güçlü bir rakip olarak konumlandırıyor.  

SOL fiyatındaki mevcut yükseliş kısmen airdrop coşkusundan, piyasaya yeni sürülen SPL token JITO’nun büyük borsalarda listelenmesinden ve bunun ardından gelen başarısından kaynaklanıyor. JITO işleme açıldıktan kısa bir süre sonra piyasa değeri 300 milyon doları aştı. Bu faktörlere ek olarak, SOL’un son dönemdeki yükselişi, Solana ağındaki merkeziyetsiz uygulamalardaki (DApps) büyüme ile de desteklendi. 

Son 7 günde DApp hacimlerine göre en iyi blokzincirler. Kaynak: DappRadar 

Üç hafta içinde Solana’da kilitlenen toplam değer (TVL) 654 milyon dolardan 1,28 milyar dolara çıkarak yüzde 96’lık bir artış gösterdi. Bu büyüme ile SOL rakiplerini geride bırakırken, Solana’nın DApp’leriyle etkileşime giren aktif adreslerin sayısı da önemli bir şekilde arttı.  

DApp kullanıcılarındaki artış, çeşitli DeFi protokolü teşvikleri ve ısrarlı airdrop söylentilerinin piyasaya girişlerde, günlük aktif kullanıcı sayısında ve AVAX fiyatında artışa yol açtığı Avalanche ekosisteminde de benzer eğilimler görülüyor.  

AVAX fiyatına göre Avalanche günlük aktif kullanıcı sayısı. 1 yıllık zaman dilimi. Kaynak: token terminal  

Kaynak