Arçelik ve LG Electronics Ortaklığı Uzatıldı

tarafından
30
Arçelik ve LG Electronics Ortaklığı Uzatıldı


Arçelik, Koç Holding ve LG Electronics ortaklığındaki Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim ve faaliyetlerini düzenleyen Ortaklık Sözleşmesi’nin uzatılmasına dair önemli bir duyuru yaptı.

Arçelik-LG Ortaklık Yapısı

19 Aralık 2023 tarihli açıklamaya göre, Arçelik 45% ve ana ortak Koç Holding A.Ş. ise 5% payla Arçelik-LG’de ortaklık yapmaktadır. Yapılan son duyuruda, Arçelik-LG’nin Ortaklık Sözleşmesi’nin 31 Aralık 2024’te sona ereceği belirtilmiş ve bu sözleşmenin yeni ticari esaslarla 31 Aralık 2031 tarihine kadar uzatılmasına karar verildiği bildirilmiştir. Ortaklık yapısı, Koç Topluluğu ve LG Electronics arasında 50%-50% yönetim kontrolü şeklinde devam edecektir.

Yeni Ürün Kategorileri ve Pazar Hakları

Ortaklık kapsamında Arçelik-LG, mevcut Ev Tipi Klima (RAC) ve belirli Ticari Klima (CAC) modelleri üretimine ek olarak, Türkiye pazarına yönelik VRF (Variable Refrigerant Flow) ürünlerinin üretimine de başlayacak.

Yapılan açıklamaya göre Arçelik, LG markalı VRF kategorisindeki ticari ürünlerin Türkiye pazarındaki satış haklarına münhasıran sahip olacak. Bununla birlikte, her iki şirket de VRF kategorisi hariç diğer tüm ticari ürünleri kendi markaları altında Türkiye’de satma hakkına sahip olacak.

Arçelik ve LG Electronics Ortaklığı Uzatıldı


Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAPKaynak