Atlanta Fed Başkanı Bostic: Faiz indirimi için acelemiz yok

tarafından
78
Atlanta Fed Başkanı Bostic: Faiz indirimi için acelemiz yok

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, gelecek yıl faiz indirimi için acil bir durum olmasını beklemediğini söyleyerek, yetkililer bir sonraki politika hamlesini değerlendirirken Fed’in kararlı ve sabırlı olması gerektiğini vurguladı.

Bostic soru-cevap oturumunda şunları söyledi: “Bana göre enflasyonun önümüzdeki altı ay içinde nispeten yavaş bir şekilde düşeceğini düşünüyorum, bu da kısıtlayıcı duruşumuzdan vazgeçmemiz için acil bir durum olmayacağı anlamına geliyor” dedi.

Bostic, enflasyonun yavaş yavaş düşmeye devam etmesi nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın 2024’te (yılın ikinci yarısında) iki kez faiz indirimi yapmasını beklediğini söyledi ancak “Bu konuda aktif bir tartışma olmuş gibi değil” dedi.

Fed yetkilileri, 13 Aralık’ta yapılacak üst üste üçüncü toplantıda faiz oranlarını değiştirmedi ve politika toplantısı sonrasında açıklanan medyan tahminlerine göre, gelecek yıl üç faiz indirimi beklediklerinin sinyalini verdi. Piyasalar, faiz indirimi yönündeki bahislerini öne sürerek yanıt verdi; ilk faiz indirimi büyük olasılıkla Mart ayında görüldü; ancak birçok Fed yetkilisi, 2024’ün başındaki sert faiz indirimi beklentilerini bastırmaya çalıştı.

Bostic, “Hala çok fazla belirsizlik var” diyerek yetkililerin “temkinli ama kararlı” olması gerektiğini ekledi.

Kaynak