Avalanche Foundation, memecoin satın almaya başlayacak

tarafından
51
Avalanche Foundation, memecoin satın almaya başlayacak

Avalanche Network’ün gelişimini denetleyen kar amacı gütmeyen kuruluş Avalanche Foundation, 100 milyon dolarlık nonfungible token (NFT) fonuyla memecoin satın almayı planladığını açıkladı.  

Avalanche Foundation, 29 Aralık tarihinde X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı gönderide, yeni hamlenin “Culture Catalyst” girişiminin bir parçası oluşturacağını vurguladı. Culture Catalyst, Mart 2022 tarihinde ağdaki gelecek vaat eden NFT projelerini finanse etmek amacıyla tasarlanmış 100 milyon dolarlık bir program olarak başlatılmıştı. 

Avalanche, “Bu girişim, Avalanche’ı blockchain’in mümkün kıldığı yaratıcılık, kültür ve yaşam tarzı biçimlerini geliştirmek ve desteklemek konusunda daha iyi yerlere getirmeyi amaçlıyor” yorumunda bulunmuştu.  

Vakıf, “memecoin’ler tarafından sembolize edilen kültürü ve eğlenceyi tanımak ve teşvik etmek” amacıyla “koleksiyon oluşturmak için Avalanche tabanlı memecoin’leri seçerek” hedefine ulaşacağını ifade etti. 

Avalanche, memecoin’lerin “yalnızca varlık olmanın ötesine geçtiğini” ve “kolektif ruhun ve çeşitli kripto topluluklarının ortak çıkarlarının” bir temsili haline geldiğini iddia etti. 

Bir X kullanıcısı “TLDR: Avalanche Vakfı memecoin satın alacak”paylaşımında bulundu. 

Başka bir X kullanıcısı ise “Zincirimizdeki tüm memecoin’ler için maksimum teklif vereceğiz” dedi. 

Bununla birlikte, Avalanche’ın tüm eklemeler için sıkı seçim kriterlerinin uygulanacağını açıklamasıyla vakıf koleksiyonuna değersiz bir memecoin eklenemeyeceği de kesinleşti: 

“Bu koleksiyonun seçim süreci, diğer faktörlerin yanı sıra, sahip sayısı, likidite eşikleri, proje olgunluğu, adil lansman ilkeleri ve genel sosyal duyarlılık dahil olmak üzere çeşitli temel kriterlere dayanmaktadır.”

Son haftalarda Avalanche ağına hakim olan memecoin, Coqinu (COQ) adlı horoz temalı token oldu.   

Token, doğası gereği değersiz olduğu gerçeğini saklamıyor ve resmi web sitesinde coin’in “kendine özgü bir değeri olmadığı” ve herhangi bir ekibi ya da yol haritası olmadığı açıkça belirtiliyor. 

Avalanche’ın en popüler memecoin’inin kendine özgü bir değeri olmadığı belirtiliyor. Kaynak: Coqinu  

Buna rağmen DexScreener verilerine göre token, 8 Aralık’taki başlangıcı ile 20 Aralık’taki tüm zamanların en yüksek seviyesi arasında yüzde 1,47 milyondan fazla artış gösterdi. 

Avalanche’ın duyurusu, akıllı sözleşmeleri veya yazıtları destekleyen her blokzincir ağında memecoinler için piyasa çapında yaşanan çılgınlık sırasında geldi.  

Bir yatırımcı 450 dolardan 1,5 milyon dolar kar etmeyi başarmıştı. 

Lookonchain verilerine göre bu yatırımcı, yedi farklı cüzdan aracılığıyla 4,86 trilyon COQ satın almak için 17,26 Avalanche token (454 dolar) kullandı.  

Bir hafta sonra ise 1,26 milyon dolar değerindeki 32.251 AVAX karşılığında 4,61 trilyon COQ sattı.  

Yatırımcı halen 318.300 dolar değerinde 250 milyar COQ tutuyor. 

Kaynak