Bakan Kacır’dan Çin’de batarya yatırımları ziyareti

tarafından
46
Bakan Kacır’dan Çin’de batarya yatırımları ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’in Zhenjiang kentinde bulunan batarya üreticisi Farasis Energy’yi ziyaret etti.

Togg ve Farasis Energy ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Gemlik’te kurulacağını hatırlatan Bakan Kacır, “Farasis’ten ve Togg’dan Siro yatırımını en hızlı şekilde hayata geçirmelerini bekliyoruz. Böylelikle hem Türkiye’nin mobilite sektörüne hem de enerji üretim sektörüne önemli bir katkı sunmuş olacaklar. Arzumuz; Farasis gibi pek çok yatırımcının önümüzdeki dönemde Türkiye’yi tercih etmesi ve böylelikle Türkiye’de hızla batarya üretim kapasitemizi çok daha ileri bir düzeye çıkarmak” dedi.

Farasis ve Togg yöneticileriyle ortaklaşa toplantı yapma imkanı bulduklarını dile getiren Kacır, “Farasis; Çin’in ve dünyanın önemli batarya üreticilerinden biri. Geçtiğimiz yıllarda Togg ve Farasis Türkiye’de Siro ismiyle bir şirket kurdular ve Gemlik’teki Togg tesislerinin hemen yanında bir batarya üretim tesisi kurma konusunda adım attılar. Biz de bu yatırımı güçlü şekilde destekledik.” ifadelerini kullandı.

“Batarya yatırımlarını çok önemsiyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Türkiye’de batarya yatırımlarını çok önemsediklerini anlatan Kacır, “Türkiye’nin elektrikli araçlar konusunda bir üretim merkezi olabilmesi için batarya üretiminde de bir üretim merkezi olması çok önemli. Bu anlayışla Togg ve Farasis ortaklığında gerçekleşecek Siro yatırımını hem Togg’a rekabet gücünü kazandırması hem de Türkiye’nin elektrikli araçlarda bir üretim merkezi olması adına çok önemli görüyoruz” şeklinde konuştu.

Destekçisiyiz

Bakan Kacır, “Farasis’in Türkiye’de Togg ile birlikte adım atmakta oldukları yatırım sürecinde her zaman destekçileri olacağız. Arzumuz Farasis gibi pek çok yatırımcının önümüzdeki dönemde Türkiye’yi tercih etmesi ve böylelikle Türkiye’de hızla batarya üretim kapasitemizi çok daha ileri bir düzeye çıkarmak. Sadece Farasis değil, önümüzdeki dönemde bu sektörde farklı oyuncular da Türkiye’de yatırım konusunda adım atacaklardır diye düşünüyoruz. Tabii batarya dediğimizde sadece otomotiv sektöründe değil aslında enerji santrallerinde depolama çözümleri açısından da çok yaygın kullanımı olan bir üründen bahsediyoruz. Özellikle yenilenebilir enerji santrallerinde, rüzgar santrallerinde, güneş santrallerinde bataryalı çözümler bu santrallerde üretilen elektriğin şebekeye bağlanması aşamasında çok önemli bir rol üstleniyor” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak