Binance 2,7 milyar dolar ödeyecek

tarafından
35
Binance 2,7 milyar dolar ödeyecek

Amerika Birleşik Devletleri mahkemesi, kripto borsası Binance ve eski CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’nun, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) ödeme yapmasını öngören bir karar aldı. CZ 150 milyon dolar, Binance ise 2,7 milyar dolar ödeyecek. 

CFTC 18 Aralık’ta yaptığı açıklamada, ABD Illinois Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nin daha önce duyurulan uzlaşmayı onayladığını ve CFTC tarafından ilk olarak Kasım ayında yayınlanan yaptırım eylemini sonuçlandırdığını duyurdu

CFTC’den yapılan açıklamada, “Mahkeme, Zhao ve Binance’in Emtia Borsası Yasasını (CEA) ve CFTC düzenlemelerini ihlal ettiğini tespit etti, Zhao’ya karşı 150 milyon dolar şahsi para cezası uyguladı ve Binance’in 1,35 milyar dolarlık haksız işlem ücretini affetmesini ve CFTC’ye 1,35 milyar dolar ceza ödemesini emretti” denildi.   

Onaylanan uzlaşma, CFTC tarafından CZ ve Binance’e karşı uzun süredir devam eden davanın sonuçlandığına işaret ediyor. Kurum, 27 Mart tarihinde CZ ve borsasına federal yasalardan kaçmak ve yasadışı türev borsası işletmek suçlamalarıyla dava açtı

21 Kasım’da CZ, ABD Adalet Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve CFTC ile yapılan geniş kapsamlı anlaşmanın parçası olarak Binance’in başındaki görevinden istifa etmeyi kabul etti. Aynı gün Zhao, Kara Para Aklamayı Önleme yasalarıyla ilgili çeşitli hukuki suçlamaları da kabul etti.  

7 Aralık’ta CZ’nin 23 Şubat 2024 ceza tarihine kadar ABD’de kalmasına karar verildi. Kara para aklama suçlamasıyla 18 aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olan CZ, cezaları temyize götürmemeyi de kabul etti.  

İlgili: Binance CEO’su, CZ’nin istifasının ardından planlarını açıkladı

Anlaşmanın bir parçası olarak hem CZ hem de Binance, Müşterini Tanı önlemlerinin borsada sürdürülmesini sağlamak amacıyla daha fazla adım atmayı ve Binance’in bağımsız üyelerden oluşan bir yönetim kurulu, bir uyum komitesi ve bir denetim komitesi de dahil olmak üzere resmileştirilmiş bir kurumsal yönetim yapısını da zorunlu kılmayı kabul etti.  

Mahkeme ayrıca Binance’in eski uyum sorumlusu Samuel Lim’in “Binance’in ihlallerine yardım ve yataklık etmek ve ABD yasalarından kasten kaçmak veya kaçmaya teşebbüs etmek için ABD dışında faaliyetlerde bulunmak” suçlarından 1,5 milyon dolar para cezası ödemesi için de ayrı bir karar verdi. 

CZ’nin CEO’luk görevini Binance’in eski küresel bölgesel piyasalar başkanı Richard Teng üstlendi.  

Teng, 5 Aralık’ta Cointelegraph’a verdiği röportajda, Binance’i “tamamen farklı” olduğunu belirtti ve yatırımcılara “uyumlulukta eksiklerin” olduğu günlerin artık geride kaldığına dair güvence verdi. Teng, ileriye dönük olarak Binance’in dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kurumlarla anlaşmak amacıyla büyük yatırımlar yaptığını söyledi.   

Geçtiğimiz 18 ay içinde Binance, Hollanda, Kıbrıs, Avustralya ve Kanada da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde temel hizmetlerini sonlandırmak ya da önemli ölçüde kısıtlamak zorunda kaldı.  

Kaynak