Bitcoin spot ETF onayı kesin görünüyor

tarafından
39
Bitcoin spot ETF onayı kesin görünüyor

K33 araştırma analistleri, 10 Ocak 2024’e kadar spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasının kesin göründüğünü ifade etti. Analistler, son zamanlarda çoğalan ETF güncellemelerinin onay olasılığını daha da artırdığını söyledi.

K33 araştırma başkanı Anders Helseth ve kıdemli analist Vetle Lunde, 19 Aralık tarihli bir raporda, BlackRock ve ARK Invest’in de aralarında bulunduğu başvuru sahiplerinin fonları için nakit yaratma düzenini kabul etmesiyle birlikte son ETF güncellemelerinin Ocak ayı için bir onayı kesinleştirdiğini belirtti.

Raporda ayrıca, geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) fiyat hareketinin gücü vurgulandı. Analistler, BTC’nin spot işlem hacimlerinin önceki aylara kıyasla önemli ölçüde yüksek olduğunu aktardı.

“Bu durum, BTC’nin güçlü yükselişinin yeni alıcıları cezbettiğini ve aynı zamanda satıcıların kâr elde etmesini sağlayarak fiyatların yüksek işlem hacminde konsolide olmasına yol açtığını gösteriyor.”

Rapor, Bitcoin spot hacimlerindeki güce rağmen, BTC sürekli sözleşmelerindeki açık ilginin yeni yılın en düşük seviyelerine gerilediğini öne sürdü.

Alternatif olarak, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgili risklere karşı iştahlarını arttırdı ve CME açık ilgisi geçen hafta 3.100 BTC arttı.

Kurumsal türev hacimleri Ekim ayından bu yana yalnızca artış göstermiştir. Kaynak K33

Diğer taraftan analistler, ETF onayının ardından bu durumun devam etmesinin olası görünmediğini belirttiler.

İlgili: Spot Bitcoin ETF’si 30 yılın en büyük Wall St gelişmesi: Michael Saylor

Spot ETF’ler onaylandığında, analistler CME’deki vadeli işlemlere dayalı ETF’lerden önemli bir rotasyon öngördü.

“Buna ek olarak, aktif tüccarlar muhtemelen mevcut uzun pozisyonlarından kar elde edecekler. Tüm bunlar bir araya geldiğinde, CME hakimiyetinin azalması için gerekli ortam oluşuyor.”

Altcoin sezonu Bitcoin için iyi olabilir

Raporda ayrıca, son 20 gün içinde sırasıyla yüzde 22, yüzde 114 ve yüzde 338 değer kazanan Solana (SOL), Ordinals (ORDI) ve Bonk (BONK) gibi altcoinlerdeki FOMO’ya da dikkat çekildi.

Yatırımcılar ORDI, BONK gibi altcoinlere benzersiz bir ilgi gösterdi. Kaynak: K33 

Birçok piyasa yorumcusu bu tür piyasa performansını genellikle piyasanın zirveye yaklaştığının bir işareti olarak nitelendirirken, K33 analistleri bunun Bitcoin için fayda sağlayabileceğini açıkladı.

“Altcoin şenliği, Bitcoin’in likidasyon basamaklarına daha az maruz kalmasına yardımcı oluyor. Bu anlamda altcoinler, heyecan arayanlar için pozitif bir basınç valfi görevi görerek BTC’de daha sağlıklı kaldıraç koşullarına olanak sağlıyor.”

Magazin: Terörizm ve İsrail-Gazze savaşı kriptoyu yok etmek için silah haline getirildi

Kaynak