Bitcoin’in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

tarafından
67
Bitcoin’in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin'in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

Herkes biraz sırlarla doludur. Ancak söz konusu Satoshi Nakamoto olunca durum daha farklı. Çünkü Nakamoto’nun başlı başına kendisi bir sır! Kim olduğu, hatta gerçek bir insan olup olmadığı çoğunlukla bilinmeyen bu isimle ilgili bugüne kadar ulaşılan en net bilgi, en popüler kripto para türü olan Bitcoin’in yaratıcısı olduğu. Peki, şimdi bundan daha fazlasını öğrenmeye ne dersin?

Bitcoin’in kurucusu kim biliyor, ancak onunla ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Öyle ki geleceğin sektörleri arasında yer alan blockchain teknolojisinin bir parçası olan Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu gizemi yıllardır sürüyor. İlk kez 2008’de Satoshi Nakamoto imzası bulunan bir whitepaper’ın ortaya çıkmasıyla gündeme gelen bu isimle ilgili günümüzde pek çok iddia bulunuyor. Nakamoto kimileri için Japonya’da yaşayan bir adam, kimileri içinse bir grubun kullandığı takma isim. Tabii ki Bitcoin’i yaratan bu isimle ilgili teoriler sadece bunlarla sınırlı değil. Biz senin için biraz dedektiflik yaptık ve Satoshi Nakamoto’nun gerçeklerine ışık tuttuk. Yakından bakmaya ne dersin?

Satoshi Nakamoto Gerçek mi?

Satoshi Nakamoto gerçek mi sorusu için verilecek net bir yanıt bulunmuyor. Dolayısıyla hem evet hem de hayır! Pek çok kişi Nakamoto’nun gerçek bir insan değil, bir grup bilgisayar bilimcisinin kullandığı ortak bir isim olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte son dönemlerde Nakamoto’nun gerçek bir insan olduğu yönünde de pek çok teori bulunuyor. Nitekim X platformunda her daim sessizliğini koruyan Satoshi Nakamoto adlı hesaptan yapılan paylaşımlar ve etkileşimler, Nakamoto’nun gerçek bir insan olabileceği düşüncesini güçlendiriyor. Özetle, Nakamoto’nun gerçek olup olmadığı ve gerçekse kim olduğu hala tam olarak bilinmiyor.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin'in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto’nun kim olabilebileceğiyle ilgili sürekli yeni teoriler ortaya atılıyor. Bir dönem 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya’da yaşayan bir adam olduğu iddia edildiği, fakat bununla ilgili kesin bir kanıtın bulunmadığı biliniyor. Öyle ki kimi zaman Nakamoto’nun bilgisayar yazılımcısı Nick Szabo olduğu, kimi zaman ise Hal Finney olduğu söyleniyor. Özellikle 12 Ocak 2009’da ilk Bitcoin işleminin Satoshi Nakamoto ile Hal Finney arasında gerçekleşmesi bu fikrin en büyük destekleyicisi olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber Bitcon’e ilham verdikleri düşünülen bu iki kişi de Satoshi Nakamoto olduklarını kabul etmiyor.

Bu kişilerle birlikte Satoshi Nakamoto olabilecek isimler arasında genellikle bilgisayar bilimcisi veya oyun yazarlığı yapan kişiler yer alıyor. Öyle ki bazı kişiler, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in kullanıcı arayüzünü geliştiren Martti Malmi olduğunu düşünüyor.

Satoshi Nakamoto olduğu düşünülen bir diğer kişi ise Bitcoin borsası Mt. Gox’u kuran ve Japonya’da yaşayan Jed McCaleb. Biraz kafan karıştı değil mi? Haklısın. Fakat Nakamoto’nun izini süren pek çok kişinin henüz net bir kişi üzerinde karara vardığını söylemeyeceğiz. Ancak biz yine de senin için bir liste oluşturduk. Eğer sen bu araştırmayı burada noktalamak istemezsen isimlerle ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsin. İşte yukarıda bahsettiklerimiz dışında Satoshi Nakamoto olabileceği düşünülen o isimler:

  • Elon Musk
  • Vincent van Volkmer
  • Craig Steven Wright
  • Paul Le Roux
  • Cyrano Jones
  • Ross Ulbricht
  • Gavin Andresen 
  • Michael Clear

Satoshi Nakamoto Nereli?

Nakamoto’nun P2P Foundation’daki üyelik profiline bakıldığında ilk olarak 37 yaşlarında Japon bir adam olduğu ya da Japonya’da bulunmuş ya da yaşamaya devam eden biri olduğu tahmin ediliyor. Ancak son görüşlere göre Nakamoto, Japon asıllı olmayan Amerikalı veya Avrupalı bir kriptografi uzmanı. Bunun ise en temel sebebi Nakamoto’nun sosyal platformlarda ve diğer çevrim içi içeriklerinde kusursuz bir İngilizce kullanıyor olması. Tabii bununla birlikte Bitcoin yazılımının Japonca değil İngilizce olması da bu iddiayı güçlendiriyor.

Satoshi Nakamoto Ne Mezunu?

Bitcoin Kurucusu Kim

Her ne kadar Nakamoto ismine aday olan kişilerin pek çoğu yazılım ve bilişim alanlarında mesleklere sahip olsa da, asıl kahramanımızın ne okuduğu ve mesleğinin ne olduğuna dair kesin sonuçlar bulunmuyor. Nakamoto’nun mezun olduğu okulla ilgili en güçlü yorum The New Yorker’daki Joshua Davis’ten geliyor. 

Davis, Satoshi Nakamoto’nun Dublin Trinity Koleji mezunu kriptografi öğrencisi Michael Clear olduğunu öne sürüyor. Davis’in bu kanıya nasıl vardığını merak ediyor olabilirsin. Davis, yoğun bir araştırmanın sonucu olan bu kimlik tahminine Nakamoto’nun 80 bin kelimelik çevrim içi yazılarını analiz ederek ve dil bilgisi ipuçlarını arayarak vardığını ifade ediyor Ancak bununla birlikte Michael Clear’in, 2013 Web Zirvesi’nde Satoshi olduğu iddialarını açıkça reddettiği de biliniyor.

Satoshi Nakamoto’nun Serveti Ne Kadar?

Bitcoin’in kurucusu olan ve kripto para piyasasına büyük ölçüde yön veren Satoshi Nakamoto’nun ne kadar bir servete sahip olduğu fazlasıyla merak konusu. İyi haber! Satoshi Nakamoto’nun serveti, neyse ki kim olduğu veya mesleği kadar sır dolu değil. Öyle ki bankacılık ve kesirli rezerv kredileri konusunda bazı yorumlarda bulunan Nakamoto, serveti konusunda da araştırmacılarına pek çok ipucu bırakmış diyebiliriz.

Güncelde Bitcoin’i yaratan bu kişi veya kişilerin yaklaşık 1.1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor. 1.1 milyon Bitcoin’in değerinin ise 2023 yılında 20.7 milyar dolara eşit olduğu biliniyor.

Satoshi Nakamoto Hakkında İlginç Teoriler

Satoshi Nakamoto kimdir sorusu üzerine biraz yoğunlaşınca, bu isimle ilgili ortaya atılan pek çok teoriye de ışık tutmak mümkün oluyor. Bitcoin’i kuran bu kişi hakkındaki ilginç teorilerin başında devlete çalıştığı bilgisi geliyor. İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde Satoshi Nakamoto’ya dair çok az sayıda bilginin olması akıllara onun istihbarat ajanı olduğu düşüncesini getiriyor. Ancak tabii ki diğer pek çok teori gibi bu bilginin de doğruluğu kanıtlanmış değil.

Aynı zamanda Nakamoto’nun Bitcoin’i kurduktan sonra ortadan kaybolduğu ve bu ismin varlığını bir grubun devam ettirdiği de Nakamoto ile ilgili teoriler arasında yer alıyor. Fakat Nakamoto başından beri anonim olmayı tercih ettiği için ortadan kaybolduğu düşüncesini destekleyecek veya kanıtlayacak veriler bulunmuyor.

Satoshi Nakamoto’nun kendisi gibi Bitcoin dünyası da senin için bilinmezliklerle doluysa yatırım yapmak için daha geleneksel bir yöntem tercih edebilirsin: Borsa! Hemen şimdi App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını ücretsiz indir ve birikimlerini birbirinden büyük şirketlerin hisseleriyle değerlendir!

Bitcoin'in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Kaynak