Boğalar devreye girdi Bitcoin 44.000 dolara yükseldi

tarafından
69
Boğalar devreye girdi Bitcoin 44.000 dolara yükseldi

Bitcoin (BTC), 5 Aralık’ta Wall Street açılışıyla daha fazla artış gördü ve 44.000 dolara yükseldi

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Bitcoin’den ayılara daha fazla baskı

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView‘dan elde edilen veriler, Bitcoin’in Bitstamp’ta altcoin’leri geride bırakarak 44.011 dolara ulaşmasıyla yeni bir ralliyi gözler önüne serdi.

Hafta içinde yüzde 10’luk artış, Nisan 2022’den beri en yüksek seviyeye ulaşılmasını sağladı.

Ünlü trader ve analist Rekt Capital’in belirttiği gibi 44.000 dolar seviyesi,2021 yılının başından bu yana birkaç kez meydana gelen aralığın en yüksek noktasını oluşturuyor. 

X’te yaptığı yorumda “Bitcoin ~43.900 dolar seviyesindeki Yüksek Aralık direncini başarılı bir şekilde yeniden gördü” dedi ve ekledi:

“Bitcoin’in siyah seviyeyi geri alma geçmişi var. Bu sebeple fiyatın 40.000 doların üzerindeki seviyelere tekrar ulaşma ihtimali hala yüksek. Bu arada yeniden testi takip etmek önemlidir.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Rekt Capital/X

Piyasalarda türev ürünler, spot ürünlerle birlikte başı çekti. CoinGlass verilerine göre, tasfiyeler adım adım gerçekleşti ve yazı kaleme alındığı sırada şu ana kadar 100 milyon dolardan fazla kripto short pozisyonu silindi.

Kripto likiditasyonu (ekran görüntüsü). Kaynak: CoinGlass

CoinGlass ayrıca, Binance’teki potansiyel kısa likidasyon seviyelerinde aslan payının hızla arttığı son hamleyi de gösterdi. 

Binance için BTC/USDT likidite ısı haritası (ekran görüntüsü). Kaynak: CoinGlass

30.000 dolara gerileme ihtimali zayıf

As Cointelegraph reported, concerns among some popular market participants focused on potential manipulatory moves by large-volume traders.

İlgili: 5 milyar dolarlık kâr realizasyonu gerçekleştirildi

Analizin daha önce de uyardı gibi bunlar, kârları yeni zirvelere taşımak için önemli bir satış dalgasına yol açabilir. 

Ticaret şirketi MN Trading’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe, “Bitcoin yarılanma öncesi 48,5-50,5 bin dolar seviyesine ulaşma yolunda” yanıtını verdi.

Bunu önceki döngülerde hep yaptı. Öyle görünüyor ki burada da tekrar göreceğiz. 39.000 doların üzerinde kaldığı müddetçe harika bir his söz konusu ve Bitcoin’in 30.000 dolara ulaşma şansı çok zayıflıyor.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/X

Bir başka yorumcu Matthew Hyland, yukarı yönlü verilerin hala devam ettiğini göstermek için RSI verilerini paylaştı.

Günlük RSI, yazı kaleme alındığı sırada 80’de bulunuyordu. Bu aralığın 10 puanı, aşırı alım koşullarını işaret ediyor olabilir. 

BTC/USD RSI ile birlikte bir günlük grafik. Kaynak: TradingView

Kaynak