BTC için 50 bin dolar beklentisi hakim

tarafından
55
BTC için 50 bin dolar beklentisi hakim

Bitcoin (BTC) opsiyonlarının açık ilgisi 7 Aralık’ta 20,5 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir rakama yükselerek eşi benzeri görülmemiş bir dönüm noktasına ulaştı. Bu, kurumsal yatırımcıların kripto para alanına aktif katılımını ortaya çıkarıyor. Vadeli işlem sözleşmelerinin aksine, BTC opsiyonlarının önceden belirlenmiş vade sonu fiyatları bulunuyor ve bu durum yatırımcıların beklentileri ile piyasa duyarlılığı hakkında bilgileri sunuyor.

Bitcoin opsiyon piyasasının ön saflarında Deribit yer alıyor ve yüzde 90 pazar payına sahip durumda. Borsa şu anda 26 Ocak’ta sona erecek opsiyonlar için 2,05 milyar dolarlık önemli bir açık faizi elinde tutuyor. Ancak, son tarih yaklaştıkça bu opsiyonların çoğu değerini kaybedebilir.

Deribit BTC opsiyonları 26 Ocak için açık faiz, BTC terimleri. Kaynak Deribit

Bununla birlikte, bir spot borsa yatırım fonunun (ETF) yasal onay alma ihtimaliyle birlikte, daha önce kenara itilen yükseliş yönlü opsiyon işlemleri yeniden ilgi görmeye başladı.

Bitcoin çağrı (satın alma) opsiyonu ne kadar maliyetlidir?

Şu anda, 26 Ocak’ta sona erecek olan 54.000 dolarlık alım opsiyonu 0,02 BTC veya mevcut piyasa fiyatlarıyla 880 dolardan işlem görüyor. Bu opsiyon, alıcının kâr elde edebilmesi için önümüzdeki 49 gün içinde Bitcoin’in değerinde yüzde 25’lik bir artış gerektiriyor. Satıcılar, opsiyon primini cebe indirirken BTC vadeli işlemlerini kullanarak pozisyonlarını koruyabilir ve bu ticaretin algılanan riskinin bir kısmını hafifletebilir.

Analistler, Deribit’teki 50.000 dolarlık alım opsiyonlarından kaynaklanan 250 milyon dolarlık açık ilginin önemini vurguladılar. Şu anki 44.000 dolarlık fiyat üzerinden bu opsiyonların toplu değeri 8,8 milyon dolar seviyesinde. Düzenleyici makamların spot ETF planlarına yeşil ışık yakması halinde, bu değerleme önemli bir büyüme yaşayabilir. Ancak, bu 50.000 dolarlık alım opsiyonlarının alıcılarının bunları yükseliş stratejileri için kullanıp kullanmayacağı belirsizliğini koruyor.

Açık ilginin yüzde 20’sinden azını oluşturan 70.000 ila 80.000 dolar aralığındaki alım opsiyonlarına yönelik nispeten mütevazı talep, boğalar arasında coşku eksikliğine işaret ediyor. Bu opsiyonlar 285 milyon dolarlık bir riskle şu anda sadece 1,2 milyon dolar değerinde. Buna karşılık, 29 Aralık’ta sona erecek 60.000 ve 65.000 dolarlık alım opsiyonlarının açık pozisyonu 250 milyon dolar seviyesinde.

Satım opsiyonlarına dönecek olursak, tüccarların Ocak vadesi için kendilerini temkinli bir şekilde konumlandırdıkları görülüyor; bahislerin yüzde 97’si 42.000 dolar veya altında. Mevcut fiyat gidişatı tersine dönmediği sürece, satım opsiyonlarına yönelik 568 milyon dolarlık açık pozisyonun geleceği parlak olmayabilir. Bununla birlikte, satım opsiyonları, yatırımcılara belirli fiyat seviyelerinin üzerinde Bitcoin’e olumlu bir şekilde yönelme imkanı sunabilir, ancak kesin etkiyi tahmin etmek zorluğunu koruyor.

İlgili: SEC, spot kripto ETF başvuru sahipleriyle ‘önemli teknik ayrıntıları’ görüşüyor- Rapor

Bitcoin satış opsiyonları henüz göz ardı edilmemeli

Ocak 26 alım opsiyonlarının açık ilgisi, Deribit’teki satım opsiyonlarınınkini 2,6 kat aşarak nötr-boğa stratejilerine daha fazla talep olduğunu gösteriyor. Her ne kadar 50.000 dolarlık alım opsiyonlarının cazibesi yadsınamaz ve Bitcoin’in fiyatını yükseltme potansiyeline sahip olsa da vade sonu fiyatının yalnızca 26 Ocak’ta saat 8:00 UTC’de belirleneceğini ve bu aşamada önemli çabalar sarf etmek için erken olduğunu unutmamak gerekir.

Bitcoin ayıları için ideal senaryo ETF teklifinin reddedilmesine dayanıyor. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, özellikle birçok dosyada yapılan son değişiklikler göz önüne alındığında, nihai bir karara varmak için ek süre talep edebilir. Halihazırda, Bloomberg’deki kıdemli ETF analistleri de dahil olmak üzere sektör uzmanları, başvuruların 2024’te onaylanma olasılığını yüzde 90 olarak tahmin ediyor.

26 Ocak’taki vade sonuna 49 gün kala, satım opsiyonlarının yüzde 97’sinin değersiz olduğunu düşünerek erken davranmak yersiz görünüyor. Buna ek olarak, Binance ve kurucusu Changzeng Zhao’nun dahil olduğu dava henüz yeni başladığından, ayılar kendi taraflarında düzenleyici bir ortama sahip.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve fikirler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Kaynak