‘BTC ulusal güvenlik için stratejik önemde’

tarafından
57
‘BTC ulusal güvenlik için stratejik önemde’

Lowery, Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkeyi siber savaştan korumak amacıyla Bitcoin (BTC) gibi proof-of-work ağlarını kullanmayı resmi olarak araştırması gerektiğini dile getirdi.  

Lowery, 2 Aralık tarihinde ABD Savunma İnovasyon Kurulu’na gönderdiği dört sayfalık mektupta, Bitcoin’in çoğunlukla fonları güvence altına almak amacıyla kullanılan bir “finansal sistem” olarak görüldüğünü ancak çok az kişinin Bitcoin’in “her türlü veri, mesaj veya komut sinyalini” güvence altına almak için kullanılabileceğini açıkladı. 

“Bu yanlış kanı, teknolojinin siber güvenlik ve dolayısıyla ulusal güvenlik açısından taşıdığı geniş stratejik önemi küçümsemektedir.”

Savunma İnovasyon Kurulu, Silikon Vadisi’nin teknolojik yeniliklerini ve en iyi uygulamalarını ABD Ordusu’na entegre etmek üzere kurulmuş bağımsız bir danışma kurulu olarak görev yapıyor. Lowery mektubunda, kuruldan Savunma Bakanı’na Bitcoin gibi PoW sistemlerinin “ulusal stratejik önemini” araştırılmasını tavsiye etmesini istedi.  

Lowery mektubunda, Bitcoin gibi bir proof-of-work sisteminin, diğer askeri kuvvetlerin ülkeye yönelik yapacağı saldırılar açısından, sistemin getireceği avantajların yanında saldırı için fiziksel olarak yoğun kaynak kullanımı nedeniyle “yüksek maliyetli” olacak bir bilgisayar gerekmesinin de caydırıcı olacağını iddia etti. 

Lowery, “Proof-of-work teknolojisi kara, deniz, hava ve uzay alanlarında kullanılan fiziksel güvenlik ve caydırıcılık stratejilerine uygun ancak teknoloji sadece dijital alanla sınırlı kalıyor” diyerek sözlerine devam etti ve ekledi: 

“Bu konuyu ele almak, ABD’nin küresel bir süper güç ve uluslararası lider olmaya devam etmek için, özellikle de güvenlik açıklarıyla boğuşan, giderek dijitalleşen ve birbirine sıkıca bağlanan dünyada hayati önem taşıyor.”

Lowery, bunun bir “siber güvenlik devrimini” başlatma potansiyeline sahip olduğuna da vurgu yapmayı ihmal etmedi: 

“Bu bir siber güvenlik devriminin başlangıcıdır. Bu, küresel elektrik şebekesini büyük, fiziksel olarak maliyetli bir bilgisayara ya da ‘makroçipe’ dönüştürür ve bunu da kötü niyetli aktörleri fiziksel olarak kısıtlayarak internet üzerinden geçen çeşitli verileri korumak için kullanır.”

Lowery, Bitcoin’in siber güvenlik uygulamalarının “savunma stratejilerine mükemmel şekilde” uyacağını ve ABD Savunma Bakanlığı‘nın bu sistemi envanterine eklemeyi geciktirerek “zaman kaybetmiş” olabileceğini de değerlendirdi. 

Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) ulusal savunma uzmanlığı yapan Lowery, Mart ayında Bitcoin temel katmanında, ülkenin ulusal güvenlik politikasını dönüştürebileceğini iddia ettiği bir siber güvenlik aracı önermişti.

Coinbase CEO’su Armstrong: Bitcoin, ABD çıkarlarının “en iyi koruyucusu”

Coinbase CEO’su Brian Armstrong yaptığı X gönderisinde, Bitcoin ve kripto para birimlerinin, ABD’nin dolar egemenliğini sürdürmesine yardımcı olacağını savundu

Armstrong 3 Aralık tarihli yazısında, “Bitcoin’in batı medeniyetini genişletmenin anahtarı olabileceğini düşünüyorum” diyerek kripto para birimlerinin ABD dolarını tahtından indirmek yerine onunla birlikte yükselebileceğini açıkladı.

Armstrong, “Bence doları tamamlayacak ve uzun vadeli Amerikan çıkarlarının en iyi savunucusu olacak. Doğal bir kontrol ve denge olacak” diyerek devam etti.  

Dünya liderlerinin para arzını şişirerek ve açık harcamalarını arttırarak rezerv para birimini elde tutmayı başaramadıklarını belirtti. 

“ABD bu yolculuğun içinde” diyen Armstrong, Çin yuanı ve avronun kendi sorunları olması nedeniyle şu anda uygun alternatifler olmadığını vurguladı ve bunun yerine kripto para birimlerinin, ABD dolarının düşmesi durumunda alternatif para birimi olma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti: 

“Bence pek çok kişinin dikkate almadığı şey, artık kripto paralar ile yeni bir alternatife sahip olunduğudur. İnsanlar gelecekte, enflasyona karşı bir panzehir olarak ellerindeki itibari parayı kriptoya taşımaya başlayabilir.”

İlgili: ABD Senatosu, kriptoları da hedef alan savunma yasasını onayladı

Armstrong, ABD dolarının hakimiyetini kaybetmesi durumunda dolardan kripto para birimlerine geçmenin, başka bir ülkenin itibari para birimine geçmekten daha iyi olduğunu vurguladı.  

USD Coin (USDC) gibi ABD doları destekli stablecoinlerin ve standart coinlerin ortaya çıkmasının “iki dünyayı birleştirmede önemli bir rol” oynayacağının da altını çizdi. 

Kaynak