Çin, Tether’e baskı uygulayacak

tarafından
42
Çin, Tether’e baskı uygulayacak

Çinli yetkililer, büyük bir kripto yasağı uygulamalarının üstünden iki yıldan fazla süre geçtikten sonra döviz ticaretinde Tether gibi kripto para birimlerinin kullanımını azaltmak için de harekete geçti. 

Çin anakarasında yasal kovuşturmadan sorumlu en yüksek ulusal kurum olan Çin Yüksek Halk Savcılığı (SPP), halkı Çin yuanını diğer itibari para birimleriyle takas etmek için USDT’yi aracı olarak kullanmamaları konusunda uyardı.  

Kurum, 27 Aralık’ta Devlet Döviz İdaresi (SAFE) ile ortak bir bildiri yayınlayarak yerel yetkilileri sınır ötesi döviz işlemlerinde Tether stablecoin kullanımına karşı daha sıkı önlemler almaya çağırdı.  

Açıklamada, SPP ve SAFE, Tether’in yerel ve yabancı para birimleri arasında değişim aracı olarak kullanılmasının yasa dışı olduğunu açıkladı. Yetkililer, yerel kurumların yasalara uygun olarak “hileli döviz alımlarını, yasadışı döviz işlemlerini ve dövizle ilgili diğer yasadışı faaliyetleri cezalandırmak” için koordinasyonu artırmaları gerektiğini belirtti.  

Çinli yetkililer, teknik destek veya döviz hizmetleri sunmak gibi dolaylı yollar da dahil olmak üzere, yuan karşılığında kripto para birimi ticaretini içeren her türlü faaliyetin yasa dışı olduğunu vurguladı.  

Açıklamada, kripto ve yerel para birimi ticaretini kolaylaştırdığı tespit edilen, kripto ticaret masası RenrenBit’in kurucusu Çin vatandaşı Zhao Dong ile ilgili bir ceza davasından da bahsedildi. Dong, USDT satın almak ve Çin anakarasında yuan karşılığında bunları yeniden satmak amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi kullandığı gerekçesiyle yedi yıl hapis ve 2,3 milyon yuan (322 bin dolar) para cezasına çarptırıldı. 

Haber, Çin anakarasındaki yetkililerin ticaret ve madencilik de dahil olmak üzere ülkedeki kripto para birimi faaliyetlerine büyük yasaklar getirmesinden iki yıl sonra geldi. O zamandan bu yana yerel kurumlar Tether işlemlerine karşı da baskı uygulamaya başladı ve Ağustos 2023 tarihinde 94.988 Çin yuanı (13.067 dolar) değerinde Tether satın aldığı gerekçesiyle bir vatandaş dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Çin’in 2021’de büyük kripto yasağını yürürlüğe koymasına rağmen Tether gibi kripto para birimleri bir süre daha Çin’de popülerliğini korudu. 2022’de Pekin Chaoyang Bölgesi Halk Mahkemesi’nin, bir firmanın USDT kullanarak çalışanina yasadışı ödeme yapmasının ardından USDT gibi stablecoinlerin maaş ödemeleri için kullanılamayacağına karar verdiği bildirilmişti. 

Yerel raporlara göre Çin anakarası ikinci en büyük Bitcoin madencilik merkezi haline gelirken Çin kripto pazarı, Ekim 2022 itibariyle dünyanın en güçlü pazarları arasındaydı.

Kaynak