Circle ve SBI Holdings, Japonya’da USDC dolaşımını artırmak amacıyla ortaklık kurdu

tarafından
57
Circle ve SBI Holdings, Japonya’da USDC dolaşımını artırmak amacıyla ortaklık kurdu

USD Coin’in (USDC) arkasındaki Circle, Japonya’da USDC ve Web3 hizmetlerinin benimsenmesini artırmak amacıyla Tokyo merkezli finansal hizmetler firması SBI Holdings ile iş birliği yapmaya hazırlanıyor.

Circle, 27 Kasım tarihinde SBI Holdings ile USDC’nin Japonya’ya stratejik genişlemesini destekleyecek bir mutabakat anlaşması (MOU) imzaladığını açıkladı.  

Anlaşma, Circle’ın “Japonya’da stablecoinleri teşvik edeceğine ve Japonya’nın Web3 ekonomisine geçişini hızlandıracağına” inandığı, Japon hükümetinin Haziran ayında Ödeme Hizmetleri Yasası’nı revize ederek stablecoinler için yeni düzenlemeler getirmesinin ardından yapıldı. 

USDC’yi dolaşıma sokmak amacıyla SBI Holdings, Japon makamlarının onayına tabi bir elektronik ödeme aracı hizmeti olmak için çalışmalara başladı. 

SBI Holdings CEO’su ve Başkanı Yoshitaka Kitao, bunun ülkede kitlesel stablecoin benimsenmesine yönelik bir adım olacağını umduğunu dile getirdi ve ekledi: 

“Japonya, istikrarlı bir şekilde stabilcoinleri piyasaya sümek amacıyla zemin hazırlıyor ve Circle ile kapsamlı bir iş ittifakı için anlaşma imzalamaktan çok memnuniyet duyuyor.”

Circle CEO’su Jeremey Allaire, ortaklığın Japonya ve Asya’da “dijital para biriminin geleceği için ortak vizyonu temsil ettiğini” söyledi ve bölgeye genişleme planının parçası olarak Circle adına bir “kilometre taşı” olduğunu da sözlerine ekledi.  

Allaire, blokzincirlerde Web3 uygulamaları oluşturmak ve işletmek amacıyla uçtan uca geliştirme, dağıtım ve operasyon platformları sağlayan, Circle’ın full-stack Web3 Hizmet paketinin benimsenmesini teşvik etmek için de SBI ile birlikte çalışacağını vurguladı. Allaire, “Oyunları, kültürü ve tüketici eğlencesini düşünün. Japonya finans sektöründe yeni standartlar belirlemek üzere SBI ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.

SBI iştiraki olan SBI Shinsei Bank, Japonya merkezli işletmeler ve kullanıcılar için USDC erişimi ve likiditesini sağlamak üzere Circle’a bankacılık hizmetleri sunacak.  

Ağustos ayında Allaire, Circle’ın ABD merkezli olmasına rağmen USDC’nin yüzde 70’in üzerinde bir oranla denizaşırı ülkelerde benimsendiğini ve Asya’nın bu konuda başı çektiğini belirterek, “güvenli, şeffaf dijital dolara olan talebin” Latin Amerika ve Afrika’da da güçlü olduğunu sözlerine ekledi. 

CoinGecko’ya göre USDC şu anda 24,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle Tether’in (USDT) ardından en büyük ikinci stablecoin konumunda. 

Kaynak