Coinbase, SEC’nin kararına itirazda bulundu

tarafından
39
Coinbase, SEC’nin kararına itirazda bulundu

Coinbase, menkul kıymet olarak tanımlanan kripto para birimlerine ilişkin uygun mevzuatın uygulanması için çalışmalarına devam ediyor. Borsa, SEC’nin Coinbase’in dilekçesini reddetmesinin ardından aynı gün karara itiraz edileceğini açıkladı. 

Coinbase baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, haberi alır almaz derhal harekete geçileceğini ifade etti. ABD Üçüncü Bölge Temyiz Mahkemesi, 18 Aralık’ta SEC’ye kararın kaydını 24 Ocak 2024’e kadar sunmasını emretti.

Coinbase, itirazını yaparken SEC’yi dilekçesine yanıt vermeye zorlamayı amaçlıyor. Borsa, dilekçenin reddedilmesini “keyfi, kaprisli, takdir yetkisinin kötü kullanılması” gibi kavramlarla nitelendirdi.

“Komisyonun, Coinbase ve diğer şirketlere karşı yasal yetkisini aşan yaptırımlarla düzenleme kampanyasını sürdürürken dahi kural koymayı reddetmesi, İdari Usul Kanununu ve bünyesinde barındırdığı temel adalet ilkelerini hiçe sayıyor.” 

SEC’in ret kararı, kripto topluluğu tarafından tepkiyle karşılandı. SEC Başkanı Gary Gensler, menkul kıymet yasalarının kripto paralar için de geçerli olduğunu savundu.

Related: Brian Armstrong: Coinbase, ABD’yi terk etmeyecek

San Franscisco merkezli Coinvase, kripto sektörünü desteklemek için siyasi bağışlar yaparak lobi faaliyetleri yürüttü. SEC, geçtiğimiz haziran ayında Coinbase’e menkul kıymet ihlalleri gerekçesiyle dava açtı. 

Kaynak