El Salvador, Bitcoin yatırımcılarına vatandaşlık veren yasayı onayladı

tarafından
54
El Salvador, Bitcoin yatırımcılarına vatandaşlık veren yasayı onayladı

El Salvador Kongresi, hükümetin sosyal ve ekonomik kalkınma programlarına Bticoin bağışlayan yabancılara hızlandırılmış vatandaşlık veren bir göç yasasını onayladı.

Reuters’ın haberine göre yasa, Nayib Bukele’nin Yeni Fikirler partisinin desteğiyle 21 Aralık’ta ülkenin yasama meclisinden geçti. 

Yasanın önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

Bukele, 4 Şubat 2024 tarihinde yapılacak başkanlık seçimleri için geçici olarak başkanlık görevinden ayrıldı. Bukele, Eylül 2021’de BTC’yi resmi bir para birimi haline getirerek, ülkedeki Bitcoin devrimine öncülük etti. 

El Salvador Ulusal Bitcoin Ofisi, The Spectator Index tarafından paylaşılan haberi yeniden yayınladı. Kaynak: X

El Salvador hükümeti, yeni yasa ile ilgili resmi bir açıklama yapmasa da ülkenin Ulusal Bitcoin Ofisi (ONBTC), haberi paylaşan birkaç X gönderisini retweet yaptı. ONBTC, ülke genelinde tüm Bitcoin ve kripto para projelerini yöneten özel bir idari birimdir. 

Cointelegraph, yorum için El Salvador Ulusal Bitcoin Ofisi ile iletişime geçti ancak henüz bir yanıt alamadı.

Reuters’a göre tasarı, Bukele’nin “hayati bir çıkarı” konumunda yer alıyor.

İlgili: El Salvador’dan kripto ile vatandaşlık kampanyası: Tepkiler çoğalıyor

Tasarıda, “Bitcoin bağışlayarak El Salvador’un ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini desteklemekle ilgilenen fedakar yabancılar” ifadesi yer alıyor.

Reuters, yasanın asgari bir bağış zorunluluğu belirtmediğini söyledi. 

Gelişme, El Salvador’un Orta Amerika ülkesine 1 milyon dolar BTC veya Tether (USDT) yatırım yapmak isteyen yabancılar için Bitcoin “Özgürlük Vizesi” başlatmasından yaklaşık iki hafta sonra geldi.

Kaynak