Erdoğan: Macaristan ile 6 milyar dolarlık işbirliğini enerjide güçlendirmeyi planlıyoruz

tarafından
33
Erdoğan: Macaristan ile 6 milyar dolarlık işbirliğini enerjide güçlendirmeyi planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban başkanlığındaki Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından iki ülke arasında 17 maddelik işbirliği anlaşması yapıldı. Toplantıların ardından sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Erdoğan 6 milyar dolar hedeflenen işbirliğinin enerjide derinleştirilmesinin planladığını dile getirdi.

Anlaşmalar sırasında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Macaristan yetkilileri hazır bulundu.

Orban ile Türkiye-AB ilişkileri, Ukrayna ve Gazze’deki gelişmeler dahil olmak üzere güncel meseleleri de ele aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ile bu yılın ilk 11 ayı itibarıyla ticaret hacminin geçen yılı geride bırakarak 4 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Erdoğan, “6 milyar dolarlık müşterek hedefimize ulaşmakta kararlıyız” dedi.

Erdoğan, “Orban’la akdettiğimiz ortak siyasi bildiri ile stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine taşıdık” dedi.

Orban: Önümüzdeki yüzyıl sizin olacak. Buna inandık, anlaşmalar yaptık

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, gelecek yüzyıl için çok büyük bir proje ortaya koyduğunu belirterek, “Önümüzdeki yüzyıl sizin olacak. Buna inandık, anlaşmalar yaptık” dedi.

Orban, Karmelita Manastırı’nda düzenlenen Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Altıncı Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Macar Başbakan, ülkesi ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin önemine işaret ederek, “Bugün ilişkilerimizi kapsamlı stratejik işbirliğine yükselttik. Bundan ötesi, daha yükseği var mı bilmiyorum. Diplomatik dilde bunun dostluk ve kardeşlik olarak en güçlüsü olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Erdoğan’dan Macaristan ziyaretine ilişkin paylaşım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın davetine icabetle geldiği Budapeşte’deki temaslarına ilişkin paylaşımda bulundu.

Türkiye ile Macaristan’ın ticaret hacminin bu yılın ilk 11 ayında 4 milyar dolara yaklaştığını belirten Erdoğan, 6 milyar dolarlık müşterek hedefe ulaşmakta kararlı olduklarına vurgu yaptı.

Erdoğan, halihazırda verimli bir işbirliğine sahip olunan savunma sanayi ve enerji gibi alanlarda bağları daha da güçlendirmeyi planladıklarına dikkati çekti.

Kaynak