Fed’in zararında yükseliş sürüyor – Bloomberg HT

tarafından
47
Fed’in zararında yükseliş sürüyor – Bloomberg HT

Fed’in 2023 zararı büyümeye devam ediyor.

St. Louis Fed’in derlediği verilere göre 29 Kasım haftası itibariyle Fed’in zararı 122 milyar doları aştı. Mart 2022’de sıkılaşma döngüsüne başlayan Fed’in pasif yükümlülükleri Eylül 2022’de negatife dönmüştü. Bankanın zararı Eylül 2023’e gelindiğinde 100 milyar dolar eşiğini aştı.

Fed, fiyat istikrarı doğrultusundaki çalışmaları dolayısıyla gelirler ve maliyetlerle karşı karşıya kalıyor.

Bankanın gelirleri, açık piyasa işlemleri yoluyla elde edilen menkul kıymetlerden kazanılan faizden ve düzenleyici ve denetleyici ücretlerden geliyor.

Maliyetler tarafında ise rezerv bakiyelerine ödenen faiz, ters repo kapsamında satılan menkul kıymetlere yönelik faiz ödenmesinden ve operasyonel maliyetler yer alıyor.

Fed’in tarihine bakıldığında gelirinin genellikle faaliyetlerinin maliyetinin üzerinde olduğu görülüyor. Fed’in bağlı olduğu yasa gereği, Fed’in gelirleri ABD Hazinesi’ne aktarılıyor.

2012’den 2021’e kadar Fed, ABD Hazinesi’ne 800 milyar doların üzerinde transfer yaptı.

Politika faizlerindeki hızlı artış ve buna bağlı olarak Fed’in faiz maliyetlerindeki artışın ardından, Eylül 2022’de Fed’in maliyetleri gelirlerini aşmaya başladı.

Fed’in maliyetleri gelirlerini aştığında, Fed, değeri kazançlardaki kümülatif açığa eşit olan negatif bir yükümlülük olan bir “ertelenmiş varlık” yaratıyor.

Fed pozitif net gelir elde etmeye başladığında, ertelenmiş varlığın değerini sıfıra ulaşana kadar ödeyecek ve bu noktada Fed Hazine’ye havale göndermeye devam edecek.

Kaynak