İngiltere ile elektrikli araç imzası

tarafından
41
İngiltere ile elektrikli araç imzası

Türkiye ile İngiltere arasında elektrikli araç ticareti konusunda kritik bir imza atıldı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat X hesabından yaptığı açıklamada Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında elektrikli araçlar ticareti için sağlanan menşe kolaylığının 2027 yılına kadar devam etmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Bolat, Türkiye’nin elektrikli araç ihracatının esnek menşe kuralları ile İngiltere’ye vergisiz ihraç edilmeye devam edeceğini söyledi.

Bolat, “Müzakerelerimiz sonucu, iki ülkenin ortak kararı ile elektrikli araç ticaretindeki esnek kurallar, yatırımların sekteye uğramadan devam etmesini tüketicilerin ürünlere daha az maliyetle ulaşmasını sağlayacak. Ticaret anlaşmalarımızı üretici ve ihracatçılarımız lehine ele almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

— Prof. Dr. Ömer Bolat (@omerbolatTR) December 22, 2023

Anlaşmaya ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ilgili serbest ticaret anlaşmasının menşe protokolünde elektrikli akümülatörler ve elektrikli vasıtalara ilişkin 2024 yılına kadar uygulanması öngörülen esnek menşe kurallarının 2027 yılına kadar uzatıldığı belirtildi.

Kararın 1 Ocak 2024 tarihinde uygulamaya konması hedefleniyor. Açıklamaya göre söz konusu kararla esnek menşe kuralları devam ettirilerek, ihracatçıların bir süre daha ilgili ürünler için serbest ticaret anlaşmasındaki tercihli rejimden faydalanmaya devam etmesi sağlanırken yüzde 10’luk bir gümrük vergisine tabi olmalarının da önüne geçildi.

Açıklamaya göre bununla İngiltere’ye elektrikli araç ihracatında yaklaşık 615 milyon dolar tutarında bir zararın önüne geçildi.

Kaynak