İspanya vatandaşlarının yabancı borsalardaki kripto varlıklarını beyan etmesi gerekecek

tarafından
42
İspanya vatandaşlarının yabancı borsalardaki kripto varlıklarını beyan etmesi gerekecek

İspanya dışı platformlarda herhangi bir kripto varlığa sahip İspanya vatandaşları, sanal varlıkların vergilendirilmesini düzenleyen yeni yasalar uyarınca 31 Mart 2024 tarihine kadar bu varlıkları beyan edecek.  

Agencia Tributaria olarak bilinen İspanyol Vergi İdaresi Ajansı, yurtdışındaki sanal varlıklar için vergi beyanı ile ilgili değişiklikleri, 29 Temmuz 2023 tarihinde İspanya Krallığı resmi devlet gazetesi Boletín Oficial del Estado’da yayınlamıştı

Beyan için başvuru süresi 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak ve Mart ayının son günü sona erecek. Bireysel ve kurumsal vergi mükellefleri, 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yurtdışındaki kripto hesaplarında tuttukları fon miktarını beyan edecek. 

Yalnızca değeri 50 bin avrodan yüksek kripto varlığa sahip kişiler yurtdışındaki varlıklarını beyan etmekle yükümlü olacak. Varlıklarını cüzdanlarda saklayan yatırımcılar ise normal varlık vergisi formu aracılığıyla bildirim yapacak. 

Agencia Tributaria, son zamanlarda yerel kripto varlık sahiplerinden vergi alma çabalarını artırmıştı. Nisan 2023’te, 2022 mali yılına ait kripto vergilerini ödemeyen 328 bin kişiye uyarı gönderildi. Bildirim sayısı 2022 yılında 150 bin uyarı ile yıllık yüzde 40 arttı. 2021 yılında ise sadece 15 bin bildirim yapılmıştı. 

Ülke, kripto paraları kontrol altında tutmak amacıyla çeşitli düzenlemeler getirerek aktif hareket etmeye çalışıyor. Ekim ayında İspanya Ekonomi ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı, ilk kapsamlı Avrupa Birliği kripto düzenlemesi olan Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliğinin, resmi olarak bildirilen ilk tarihten altı ay önce, Aralık 2025’te yürürlüğe gireceğini duyurmuştu. 

Kasım ayında, İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu, kripto para tanıtım kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle bir teknoloji sağlayıcısına karşı ilk davasını açmıştı.

Kaynak