Japonya’dan emsal teşkil edecek kripto vergi kararı

tarafından
32
Japonya’dan emsal teşkil edecek kripto vergi kararı

Japonya’da Bakanlar Kurulu’nun dijital varlıklara yönelik ulusal vergi rejiminde yapılacak bir revizyonu onaylamasının ardından, Japon firmalarının önümüzdeki yılın Nisan ayından itibaren kripto para varlıklarından elde ettikleri “gerçekleşmemiş kazançlar” için vergi ödemelerinin gerekmeyeceği bildirildi. Yani firmalar, kripto varlıkları kazançlı durumda olsa bile realize etmedikleri sürece vergi ödemeyecekler.

Yerel haberlere göre, Japonya hükümeti yeni vergi reformunu 22 Aralık’ta bir kabine toplantısının ardından açıkladı. Yeni değişiklikler, Japonya’nın mali yılının başlangıcı olan 1 Nisan 2024’te yürürlüğe girecek.

Daha önce, şirketler tarafından üçüncü taraflardan alınan kripto para birimlerinin, firmanın kripto para birimini satıp satmadığına bakılmaksızın, piyasa değeri ile defter değeri arasındaki farka dayalı olarak raporlanması gerekiyordu.

Yapılan düzenlemeyle birlikte şirketler, bireysel yatırımcıların Japon vergi yasaları kapsamında uyması gerekenlere benzer şekilde, yalnızca kripto para satışından elde edilen kârlar üzerinden vergilendirilecek.

Hükümet 2024 vergi reformu taslağının ayrıntılarını ilk olarak 14 Aralık’ta yayınladığı bir belgede paylaşmıştı.

Ayrıca ülkenin Finansal Hizmetler Ajansı 31 Ağustos’ta realize edilmemiş kripto para kârlarını rafa kaldırma planını sunmuştu.

İlgili: Japon SBI, Orta Doğu’daki genişlemesini sürdürmek için Saudi Aramco’ya yöneliyor

Vergi kurallarının hafifletilmesi daha fazla şirketin Japonya’da Web3 ile ilgili girişimlerde bulunmasına olanak sağlayabilir.

USD Coin’in (USDC) arkasındaki ekip olan stablecoin ihraççısı Circle’ın kısa süre önce Japonya’da stablecoin benimsenmesini ve Web3 hizmetlerini artırmak için Tokyo merkezli finansal hizmetler firması SBI Holdings ile bir araya gelmesiyle ilerleme kaydedildi.

Japonya’nın vergi makamları, 2022’de 615 soruşturmadan 548 kripto para birimi ile ilgili vergi ihlali vakası buldu. Japonya’da bu alandaki vakalar 2021’e göre yüzde 35 artış gösterdi.

Bununla birlikte, beyan edilmemiş kripto para varlıklarının ortalama değeri 2021’de 36,5 milyon yenden (245.000 dolar) 2022’de 30,7 milyon yene (206.000 dolar) düşerek yüzde 19 azaldı.

Kaynak