KPMG, ABD’de çalışanlarının % 5’ini işten çıkaracak

tarafından
59
KPMG, ABD’de çalışanlarının % 5’ini işten çıkaracak

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, KPMG bu yılki ikinci kez işten çıkarma yaparak ABD’deki çalışanlarının yüzde 5’inin işine son verecek.

Şirketin personeline gönderdiği e-postada “ekonomik ters rüzgarların” ek kesintilere yol açtığını ifade ettiği aktarılan haberde, Şubat’taki yüzde 2’lik işten çıkarmanın danışmanlık birimi ile sınırlı olduğu ancak bu turun, denetim dahil tüm alanları etkileyeceği vurgulandı.

Haberde, bu kesintilerden KPMG’nin ABD’deki 39 bin kişilik iş gücünden yaklaşık 1950’sinin etkileneceğine işaret edilerek, söz konusu e-postada yer alan, “Fırsat yelpazemiz güçlü olsa ve pazarda kazanmaya devam etsek de işimize veya firmamıza özgü olmayan ekonomik ters rüzgarlar yaşıyoruz” ifadeleri aktarıldı.

ABD’de danışmanlık firmaları, birkaç yıl süren aşırı işe alımlardan sonra bu yıl personel sayılarında kesintiye gitmişti. Ernst & Young personelinin yüzde 5’ini işten çıkarırken, Deloitte de çalışanlarının yüzde 1,5’inin işine son vermişti. McKinsey ise 45 bin kişilik iş gücünün 2 binini işten çıkarmıştı.

Kaynak