Kripto sektöründe çalışanların tazminat ödemeleri iyileşiyor

tarafından
61
Kripto sektöründe çalışanların tazminat ödemeleri iyileşiyor

Variant ve Union Square Ventures tarafından yapılan ankete göre kripto sektöründe yeni işe alınan çalışanlar, token yerine öz sermaye ile tazminat ödemesi almayı tercih ediyor. İki kripto şirketi, 2023 yılı eğilimlerini anlamak amacıyla yatırım portföylerindeki hareketleri araştırdı. 

Anket, 32 Web3 girişimindeki çalışanlarla konuşarak toplanan verilerden yola çıkarak, kripto şirketlerinin çalışanlara öz sermaye yerine tokenlarla ödeme yaptığı geçmiş dönemden farklı olarak, bunun tam tersinin tercih edildiğini ortaya koydu.  

Ankete göre Web3 firmaları 2013’ten bu yana çalışanlarına token bazlı tazminat ödemesi yaparken, 2018 yılından önce hiçbir şirket öz sermaye ile ödeme yapmadı. Ankete katılan çalışanların yüzde 40’ından azı öz sermaye alırken, yaklaşık yüzde 50’si token ile ödeme aldığını belirtti. 2023 yılında bu eğilim tersine döndü ve yeni işe alınan çalışanların öz sermaye ile tazminat ödemesi alma olasılığı üç kat arttı. 

Bunu trend olarak tanımlamak için henüz erken olsa da veriler, startup projelerin önceki kripto piyasası döngülerine kıyasla tokenlara daha az bağımlı yeni teşvik mekanizmalarını denediklerini ortaya koydu. 

Bununla birlikte Variant ve USV raporuna göre 2023 için bu durumun olumlu yanları da oldu. Katılımcıların yaklaşık yüzde 50’si işe alımlarda öncelikle diğer kripto girişimleriyle rekabet ettiklerini belirtirken, yüzde 25’i ise Web2 kuruluşlarıyla rekabette olduğunu dile getirdi. 

Rapor, Web3 alanında işe alımların, ayı piyasası sırasında kripto endüstrisine insan çekmekten daha kolay olduğunu öne sürdü. 

Ankete katılan girişimlerde çalışanların yüzde 50’sini mühendisler oluşturdu. Variant ve USV’den alınan bilgilere göre bu mühendisler, şirket içindeki diğer çalışanlardan ve kripto sektörü dışındaki meslektaşlarından daha yüksek ücret alıyor.  

Ankete göre, “Üst düzey Web3 mühendisleri yüzde 23, kariyerinin başındaki mühendisler ise genel piyasadaki meslektaşlarına kıyasla yüzde 27 daha fazla kazanıyor.” 

Kaynak