Moody’s Başekonomisti Zandi: Tüketiciler tükettikçe ABD ekonomisi iyi olacak

tarafından
53
Moody’s Başekonomisti Zandi: Tüketiciler tükettikçe ABD ekonomisi iyi olacak

Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını yanıtlayan Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, yeni yılda ekonominin büyümeye devam edeceğini ve aşağı yönlü hareketten kaçınacağını dile getirdi.

Biraz daha iniş çıkışların yaşandığı bazı periyotların olabileceğini belirten Zandi, “Ama genel olarak 2024 iyi bir yıl olacak diye düşünüyorum ve benim bu fikre sahip olmamın sebebi ABD’de tüketicilerin tüketmeye devam etmesi ve bu devam ettiği sürece ABD ekonomisi de iyi olacak diye düşünüyorum” dedi.

‘Fed beklentileri gelecek yıl için nasıl?’ sorusana, bankanın doğru patikada ilerlediği yanıtını veren Zandi, enflasyonun kademeli bir şekilde aşağı yönlü geldiğini belirterek, “Hâlâ çok yüksek yani yüzde 2 hedefinin üzerinde ama yine de kademeli olarak doğru yönde hareket ediyor ve trend çizgileri de iyi aslında. Hedef enflasyona ulaşabilmek için bir yandan da büyüme ve gayrimenkul sektörlerinin tehlikeye atıldığını görüyoruz. Ancak bir noktada gelecek yıl bu zamanlarda enflasyon hedefine çok yaklaşmış olacak ve Merkez Bankası ondan önce zaten faiz indirimlerine başlayacak. Bence üç faiz indirimi doğru olabilir” diye konuştu.

Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden Bloomberg Businessweek artık Bloomberg HT ekibi tarafından hazırlanan içerikleriyle Türkiye’de! Türkiye ve küresel piyasalarda tüm olup bitenler, hisse senedinden para politikasına hiçbir yerde bulamayacağınız analizler, içerikler ve iş dünyası temsilcileriyle özel röportajlarla Bloomberg Businessweek Türkiye, e-dergi formatı ve yenilenen içeriğiyle yayında!

Tüm içeriklere erişmek için tıklayınız.

Kaynak