Ons Nedir? 1 Ons Altın Kaç Gram?

tarafından
52
Ons Nedir? 1 Ons Altın Kaç Gram?

Ons Nedir? 1 Ons Altın Kaç Gram?

Yatırım yapmak veya yatırımlarını artırmak isteyen kişilerin araştırması ve bilgi sahibi olması gereken pek çok konu bulunuyor. Özellikle altın yatırımı yapmak isteyen kişiler için bu kavramlardan biri de “Ons.” Peki, Ons nedir? Ons altın piyasası için neden önemlidir? Yatırım yolculuğuna başlamadan önce bu rehbere göz atmadan geçme!

Tarih boyunca insanlığın yakın merceğinde olan altın, günümüzde de önemli bir yatırım aracı olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde pek çok yatırımcı yatırımlarını altın üzerinden çoğaltıyor. Fakat her yatırımda olduğu gibi altın yatırımlarından önce de detaylı bir araştırma süreci gerekiyor. Altının uluslararası piyasalardaki varlığını değerlendirmek isteyen kişiler, bu noktada “ons” kavramıyla karşılaşıyor. Bu kavram günümüzde altın piyasasının temelini oluşturmasına karşılık birçok yatırımcı Ons ne anlama geliyor sorusunun yanıtına yeterince hakim değil. Şimdi, Ons altın nedir ve Ons ile gram altının farkları nelerdir gibi önemli soruların cevaplarını öğrenme vakti!

Ons Nedir?

Ons, OZ sembolüyle belirtilen bir kütle birimini oluşturuyor. İngilizce “ounce” kelimesinden dilimize geçen bu kavramın tam karşılığı “librenin on ikide biri olan tartı birimi” şeklinde ifade ediliyor. Altın, gümüş, elmas ve yakut gibi değerli madenlerin fiyatının hesaplanmasında ons İngiliz ağırlık birimi kullanılıyor. Orta Çağ’dan beri kıymetli madenlerin değerlerinin hesaplanmasında kullanılan ons ölçüm biriminin, günümüzde dünya çapında popüler olan iki çeşidi bulunuyor.

Ons Çeşitleri Nelerdir?

  • Troy Ons: İsmini Fransa’nın Troyes şehrinden alan Troy Ons, Troy Ağırlık Sistemi’nin bir parçasını oluşturuyor. Değerli metallerin ölçülmesinde kullanılan Troy Ons, uluslararası ağırlık birimi olarak tercih ediliyor. 
  • Avoirdupois Ons: Troy Ağırlık Sistemi’nin alternatifi olarak tercih edilen Avoirdupois Ons, İngiltere ve çevre ülkelerde kullanılıyor. Avoirdupois Ons’un Troy Ons’tan daha hafif olduğu biliniyor.

Ons Altın Nedir?

Ons Nedir? 1 Ons Altın Kaç Gram?

Ons altın, uluslararası piyasalarda altının ölçü birimi olarak kullanılan standart bir terimi ifade ediyor. Dünya genelinde altın fiyatları ons cinsinden belirleniyor. Altının ağırlığını uluslararası piyasada standartlaştıran ons, daha şeffaf ve anlaşılır bir ticaret sağlıyor. Bu nedenle ons altın, yatırımcılar için önemli bir referans noktası oluşturuyor. Ons altın fiyatları ülke bazında değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin; bir ons altın İngiltere’de 28,349, Fransa’da ise 30,59 gram geliyor. Bu da esasında Troy Ons ve Avoirdupois Ons’a işaret ediyor.

Ons Kaç Gram?

1 ons altın, ülkemizde 24 ayar 31,10 gram altına karşılık geliyor. Bu değer dünya piyasalarında sabit halde bulunuyor ve değişmiyor. 1 ons altının karşılığı gram olarak hiç değişmese de altının fiyatı piyasa koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Ons Nasıl Hesaplanır?

Ons hesaplama formülü oldukça kolay. Ons = Gram / 31,10 formülü kullanılarak istenen altın gramı miktarının kaç ons’a denk geldiği basit bir şekilde bulunabiliyor. Örneğin; 100 gram altın kaç ons’a eşittir bulmak için 100’ü 31,10’a bölmek gerekiyor. Bu işlemde çıkan sonuç yaklaşık 3,22 oluyor. Yani 100 gram altın yaklaşık 3,22 ons’a tekabül ediyor.

Ons’tan Gram Altın Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ons’tan gram altın hesaplamak, bir ons kaç gram bunu bulmak kadar basit. Ons altının Türk lirası olarak gram altına çevrilmesi hesabında öncelikle 1 ons altının değerini öğrenmek gerekiyor. 1 ons altının değeri 31,10’a bölünüyor. Çıkan sonuç mevcut dolar/TL kuruyla çarpılarak Türk lirasına çevriliyor. Bu işlemin formülü ise “Ons fiyatı (USD) / 31,10 * 1 dolar (TL) = Gram altın fiyatı (TL)” şeklinde açıklanıyor. 

Örneğin; ons altının fiyatı 1966 dolar ve bir dolar da 28 TL ise işlem sonucu 1966 / 31,10 * 28 = 1770 oluyor. Buna göre gram altın fiyatı 1770 TL olarak piyasaya sunuluyor. Bu hesapla dolar kurunun ülkedeki altın fiyatı üzerinde çok önemli bir etkisinin olduğu basit bir şekilde anlaşılabiliyor.

Ons Fiyatını Ne Etkiler?

Ons Nedir? 1 Ons Altın Kaç Gram?

Ons altın fiyatı birçok etkene bağlı olarak değişebiliyor. Ülkelerin hem iç ekonomik yapısı hem de diğer ülkelerle arasında olan ekonomik ve siyasi ilişkiler ons fiyatını doğrudan etkileyebiliyor. Bununla birlikte ons fiyatı dönemsel olarak da çok değişken seyredebiliyor. Piyasanın durulduğu zamanlarda ise daha dengeli bir yapı gözleniyor. Pek çok farklı sebebe bağlı olarak değişen ons fiyatı üzerinde, çoğunlukla aşağıdaki faktörler etkili oluyor:

  • Dolar kuru: Dolar kurunun değer kazanıp kaybetmesi ons altın fiyatı üzerinde bir hayli etkili oluyor. Dolar kuru değişken olan ülkelerde altın fiyatları günden güne büyük farklılıklar gösterebiliyor.
  • Yüksek enflasyon: Yüksek enflasyon oranlarına sahip ülkelerde maddi varlıkların değerini koruma amacıyla altına yatırım artış gösterebiliyor. Bu da doğal olarak altına olan talebi ve ons fiyatlarını yükseltiyor.
  • Ekonomik krizler ve siyasi gerilimler: Altın, çok eski zamanlardan beri en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülüyor. Bu nedenle ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik gerilimler ya da ülke içindeki krizler altına olan talebin artmasına sebebiyet verebiliyor. Bu da ons fiyatını artırıyor.
  • Merkez bankalarının politikaları: Merkez bankalarının altın rezervleri piyasaya müdahale ederek altın fiyatlarını artırabiliyor.

Ons Altın ile Gram Altın Arasındaki Farklar Nedir?

Ons Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bugün kendini ve geleceğini güvence altına almak isteyen pek çok kişi yatırım yapıyor. Peki, sen hala nasıl yatırım yapacağını bilmiyor musun? Öyleyse hemen App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir ve Midas yatırım hesabınla istediğin şirketlere kolayca yatırım yapmaya başla. Yatırım fırsatlarına daha fazla geç kalma!

Ons Nedir? 1 Ons Altın Kaç Gram?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Kaynak