Ordinals çılgınlığı, EVM zincirlerine rekor kırdırdı

tarafından
75
Ordinals çılgınlığı, EVM zincirlerine rekor kırdırdı

Bitcoin tabanlı olmayan zincirlerde yazıt mintleme çılgınlığı, Arbitrum ve BNB Chain de dahil olmak üzere birkaç blokzincir ağının tüm zamanların en yüksek veri hacmine ulaşmasını sağladı. 

Kripto girişim fonu Dragonfly’da veri araştırmacısı olan “hildobby” takma adlı analistin verilerine göre Goerli, zkSync, Arbitrum, Gnosis ve BNB Chain Aralık ayında saniye başına günlük en yüksek işlem hacmine (TPS) ulaştı. 

Bu beş zincirdeki işlemlerin yüzde 83 ila yüzde 97’si yazıtlardan oluşuyor. Verilere göre Fantom, Celo, Avalanche ve Polygon da Kasım ayında yeni günlük TPS rekorları kırdı. 

Zincirlerin TPS kayıtları. Kaynak: X  

Analist tarafından oluşturulan Dune Analytics tablosuna göre Optimism 19 Aralık’ta 87.960 TPS ile Avalanche ise 18 Aralık’ta 289.285 TPS ile rekor kırdı. 

Son iki yıla bakıldığında, önde gelen blokzincirlerdeki işlem sayıları da yazıt çılgınlığı sırasında yeni zirvelere ulaştı.  

Önde gelen zincirlerdeki işlem sayıları. Kaynak: Dune Analytics  

Yeni yazıt oluşturmak için harcanan işlem ücreti miktarı da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Kullanıcılar, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tabanlı zincirlerde calldata verilerini kullanarak Bitcoin Ordinals gibi yazıtlar oluşturabileceklerini keşfetti. Kullanıcıların memecoin’den sosyal medya profil resmine kadar her şeyi mintleyebilmesi de kaçınılmaz olarak blok alanına olan talebi artırdı. 

19 Aralık’ta Ava Labs kurucu ortağı Kevin Sekniqi, Avalanche C-Chain’in (sözleşme zinciri) 977 TPS’ye ulaştığını belirtti. 

Yazıtların mevcut altyapı için “büyük bir stres testi” olduğunu ve ek yükleri kaldıracak alt ağlara duyulan ihtiyacı gözler önüne serdiğini de sözlerine ekledi. 

Cointelegraph tarafından 19 Aralık’ta bildirildiği üzere, yazıtlara gösterilen yoğun ilgi, son zamanlarda Arbitrum, zkSync, Cronos ve Celestia da dahil olmak üzere çeşitli ağlarda kesintilere neden olmuştu. 

Kaynak