Petrol OPEC+ toplantısı sonrasında düşüşte

tarafından
48
Petrol OPEC+ toplantısı sonrasında düşüşte

Şubat ayında Brent ham petrolü bir önceki seansta yüzde 2,4 düştükten sonra varil başına 80 dolara düşerken, ABD ham petrolü 76 dolar civarındaydı. İttifak, Ocak ayından itibaren günde yaklaşık 900 bin varillik yeni üretim kesintisi yapacağını duyurdu ancak Angola zaten kotasını reddettiği için kısıtlamalar isteğe bağlı. Suudi Arabistan, günde 1 milyon varillik ayrı kesintisini ilk çeyreğe kadar uzatacağını söyledi.

Ham petrol Perşembe günü ilk olarak, OPEC+’nın gelecek yılın başında beklenen fazlanın durdurulmasına yardımcı olacağı umuduyla kesintiler konusunda ön anlaşmaya varmasının ardından tırmandı. Bu iyimserlik, ayrıntıların eksikliği nedeniyle hızla söndü; buna yatırımcıların kafasını karıştıran bir sonuç basın toplantısı ve nihai bildirilerin olmaması da dahil.

Danışmanlık şirketi Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda OPEC+ toplantısının sonucunun “kafa karıştırıcı, karmaşık bir karmaşa…Bunların hepsi hala gönüllü kesintiler ve hayal kırıklığının nedenlerinden biri de bu” dedi ve ilk çeyrekte günlük ekstra 900 bin varillik ek kesintilerin uygulanıp uygulanmayacağının zamanla görüleceğini ekledi.

Ham petrol, grup dışından artan arz sinyalleri ve zayıf talep görünümü üzerine ikinci aylık düşüşünü kaydettikten sonra, OPEC+’nın inişli çıkışlı seyrinin ardından haftayı yatay kapatmaya hazırlanıyor. Bu endişeler Perşembe günü, ABD’nin dünyanın en büyük üreticisinin ham petrol üretiminin Eylül ayında günde 13,2 milyon varil ile rekor seviyeye ulaştığını bildirmesiyle daha da belirginleşti.

Kaynak