Petrol OPEC+ toplantısının etkisiyle düşüşünü sürdürüyor

tarafından
44
Petrol OPEC+ toplantısının etkisiyle düşüşünü sürdürüyor

Küresel gösterge Brent, altı haftalık kayıp serisinin ardından varil başına 78 dolara doğru gerilerken, ABD ham petrolü 74 doların altındaydı. Düşüş, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmayı bıraktığı yönündeki spekülasyonlara ve ABD’nin Venezüella arzına yönelik yaptırımlarının yeniden sıkılaştırılabileceği ihtimaline rağmen geldi.

Petrol, OPEC üyesi olmayan ülkelerden gelen arzın artması ve talep büyümesine ilişkin görünümün yumuşaması nedeniyle arka arkaya aylık düşüş kaydetti. Geri çekilme, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin geçen hafta üretim kesintilerini derinleştirme yönündeki hamlesinin ardından geldi. Teklif, iç çekişmelerin yanı sıra gecikmelerin de yaşandığı zorlu bir toplantının ardından geldi.

Saxo Capital Markets piyasa stratejisti Charu Chanana, “OPEC’teki anlaşmazlık ve OPEC dışı petrol üretiminin artması göz önüne alındığında yatırımcıların temkinli davranması muhtemel” dedi.

RBC Capital Markets LLC’ye göre, piyasa grubun önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girecek gönüllü üretim kesintilerine ilişkin net veriler görene kadar ham petrol muhtemelen dalgalı ve potansiyel olarak yönsüz kalacak.

RBC analisti Michael Tran bir notunda, “Pandemi sonrası dönemde görülen talep odaklı pazardan ziyade, arz odaklı bir pazara yeniden giriyoruz. Ve bu tür piyasalar genellikle tuzaklarla doludur” dedi.

​​

Kaynak