Robinhood, kripto işlem hacminde yüzde 75 artış yaşadı

tarafından
55
Robinhood, kripto işlem hacminde yüzde 75 artış yaşadı

Kripto dostu ticaret platformu Robinhood, Kasım ayında dijital varlık işlem hacminde bir önceki aya göre yüzde 75’lik artış bildirdi. 

Robinhood, 4 Aralık tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu 8-K raporunda, “Kasım Kripto İşlem Hacimlerinin, Ekim 2023 seviyesinden yaklaşık yüzde 75 yukarıda olduğunu” kaydetti. 

İşlem hacmindeki artış, Ekim ayına kıyasla yatay seyretmeye devam eden hisse senedi ve opsiyon sözleşmesi işlem hacimlerine ise yansımadı. 

Bu ay yaşanan artış, üçüncü çeyrek raporunda yıl boyunca kripto para hacimlerinde yüzde 55’lik bir düşüş yaşandığını ortaya koyan Robinhood için tersine dönüşe işaret etti. 

Üçüncü çeyrek geliri, analist tahminlerinin altında kalarak 467 milyon dolar olarak gerçekleşti. İşlem bazlı gelirler, 2022 yılında kripto işlem hacimlerinde meydana gelen düşüş nedeniyle yıllık bazda yüzde 11 azalarak, 185 milyon dolara geriledi.  

Robinhood’un Kasım 2023 işletme verilerini gösteren 8-K raporu. Kaynak: SEC  

Robinhood, son iki ay içinde toplam sermayesini yüzde 40 artırarak 1,6 trilyon dolara ulaştı. Robinhood, yaşanan son kripto piyasası rallisi ışığında daha kârlı bir dördüncü çeyrek geçirmeyi hedefliyor.  

Robinhood kurucu ortağı ve CEO’su Vlad Tenev, Kasım ayında yaptığı açıklamada, yatırımcılara platformun yıllık gelirinin “dokuz haneli rakamlara” ulaşabileceğini bildirdi. 

4 Aralık tarihinde Yahoo Finance’e konuşan Tenev, bireysel yatırımcıların kriptoya yeniden ilgi göstermeye başladığını söyledi: 

“Bireysel yatırımcıların ralliye katıldığını ve kripto faaliyetlerinde bir çığır açıldığını görüyoruz.”

“Geçmişte de gördüğümüz gibi, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştıkça medyada yer alma oranı ve yoğunluğu artıyor. Bence bu da yükselişte rol oynuyor.”  

Robinhood hisse senedi fiyatları 2023 yılının başından bu yana yüzde 18 artış gösterdi ancak şirket hisseleri, 2023 yılının en yüksek seviyesi olan 13 doların biraz üzerine çıktıktan sonra Temmuz ortasından sonra düşüş eğilimini sürdürdü. Robinhood hisseleri, yazım sırasında günlük yüzde 2,5 değer kazandıktan sonra mesai sonrası işlemlerde 9,95 dolardan fiyatlandırıldı.  

Robinhood, Birleşik Krallık piyasalarında gerçekleştireceği hisse senedi işlemlerine ek olarak düzenleyici kurumlardan onay almasının ardından 2024 yılında vadeli işlemler gerçekleştirmeyi de planlıyor. 

Ağustos ayında Cointelegraph, Robinhood’un o dönemki değeri yaklaşık 3 milyar dolar olan 118 bin BTC tuttuğunu bildirmişti. 

Kaynak