SEC’in asılsız iddiaları göze battı: Yargıç uyardı

tarafından
54
SEC’in asılsız iddiaları göze battı: Yargıç uyardı

Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Robert Shelby, bir kripto şirketi olan ve DEBT Box olarak da tanınan Digital Licensing Inc. aleyhine açılan davada aldatıcı olduğu iddia edilen ifadeler nedeniyle olası yaptırımlara işaret ederek Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) avukatlarını uyardı.

Utah Federal Mahkemesi’nde açılan davada SEC, DEBT Box’ın “düğüm lisansları” olarak bilinen kayıtsız menkul kıymetlerin satışı yoluyla yatırımcıları yaklaşık 50 milyon dolar dolandırdığını iddia etti.

Yargıç Shelby’nin kararı SEC’in davadaki önemli tutarsızlıklarını ortaya çıkardı. Başlangıçta, avukat Michael Welsh liderliğindeki SEC, DEBT Box’ın Dubai’ye (ABD düzenleyici erişiminin ötesine) taşındığını savunarak mahkemeyi şirketin varlıklarını dondurmaya ikna etmişti. Daha sonra, bu iddiaların doğru olmadığı, banka hesaplarının kapatılmadığı ve 720.000 dolarlık denizaşırı transfer iddiasının yurtiçi olduğu anlaşıldı.

Yargıç, SEC avukatlarının davranışlarına ilişkin endişelerini dile getirdi. Gerçeklerin yanlış beyan edilmesi ve diğer ekip üyelerinin bu yanlışlıkları düzeltmemesi, federal mahkeme Kural 11(b)’yi ihlal etmiş olabilir. Yargıç Shelby, SEC’in asılsız iddiaları nedeniyle ceza alma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteren bir talimat verdi.

Davanın karmaşıklığı, SEC’in DEBT Box’ın madencilik token’ları konusunda yatırımcıları aldattığı yönündeki birincil iddiasını doğrulayan bir TRM Labs raporu ile vurgulanmaktadır. Savunma avukatı konuyla ilgili bir açıklama yapmadı ve SEC, Yargıç Shelby tarafından belirlenen iki haftalık süre içinde yanıt vermeyi planlayarak mahkeme emrini kabul etti.

İlgili: SEC, Kraken’e karşı geri dönüştürülen davasında bir başka yenilgiyle karşı karşıya

Bu dönüm noktası, kripto para birimi düzenlemesinin karmaşıklığını vurgulayan ve yüksek riskli finansal davalarda yasal sorumluluğun öneminin altını çizen çok önemli bir durum olarak görüldü.

Ripple topluluğunun avukatı John Deaton, SEC’in yalan söylerken yakalanmasına şaşırmadığını söylüyor ve ekliyor: “Görünüşe göre SEC’deki avukatlar kripto davaları söz konusu olduğunda işi kişiselleştirmişler.”

Deaton, ayrıca, finansal gözlemciye karşı bir mahkeme celbi çağrısında bulunuyor. Ripple baş teknoloji sorumlusu Stuart Alderoty de SEC ile görülen rahatsız edici modellerin ayrıntılı bir analizini listeledi.

Magazin: BlackRock ETF için SEC ile görüştü, Binance’in yeni dönemi başladı ve SBF serbest bırakılma teklifini kaybetti: Hodler’s Digest, 19-25 Kasım

Kaynak