SOL, AVAX, INJ ve NEAR, aralık ayında yatırımcılarını sevindirdi

tarafından
78
SOL, AVAX, INJ ve NEAR, aralık ayında yatırımcılarını sevindirdi

SOL, aralık ayında yüzde 95’lik harika bir artış göstererek, aynı dönemde yalnızca yüzde 9,5 oranında artan rakibi Ether’i geride bıraktı. 

Solana’nın günlük piyasa hakimiyeti tablosu. Kaynak: TradingView

SOL, bu ay çeşitli sebeplerden ötürü Ether’den daha iyi bir performans ortay koydu. Yılın sonuna gelirken güzel getiriler elde eden tek Layer-1 token’ı SOL değil. Aralık ayı performansıyla SOL’u bile geride bırakan üç büyük token’a yakından göz atalım.

AVAX, yüzde 100’ün üzerinde arttı 

Piyasa değerine göre en büyük onuncu kripto para olan AVAX, aralık ayında SOL’u geride bırakarak aylık (MTD) yüzde 104,75’lik artışla yaklaşık 44 dolar seviyesine yükseldi.

AVAX/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

AVAX’ın MTD rallisi, ilginç bir biçimde kasım ayının sonlarındaki 9,54 milyon AVAX’ın kilit açılımını takip etti. Bu, piyasaların ek token arzını değerlemeye zarar vermeden absorbe ettiğini gösterdi. 

Bu, özellikle Ethereum’un aralık ayında artan gas ücretleri sebebiyle AVAX’a yönelik güçlü bir talebin olduğunu gösterdi. Karşılaştıracak olursak Avalanche’ın ay başında ortalama gas ücreti, Ethereum’un işlem başına 4,66 dolarına kıyasla 0,051 dolardı.

Avalanche ve Ethereum ortalama gas maliyeti. Kaynak: BNB Chain/Dune Analytics

AVAX fiyat analizi

Teknik açıdan bakıldığında, AVAX’ın yükselen fiyatlarıyla düşen momentumu arasında gözle görülür bir fark söz konusu.

AVAX, daha yüksek zirveler oluşturdu ve günlük göreceli güç endeksi (RSI), aralık oyunca daha düşük zirveler yaparak düşüş eğilimine işaret etti. Bir başka deyişle, kripto para biriminin rallisi tükenmeye yaklaşıyor olabilir. 

AVAX/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Bu durumun bir sonucu olarak AVAX, ocak ayında 33 dolar yakınındaki 0,383 Fib hattı ve 31,50 dolar yakınındaki 50 günlük üssel hareketli ortalamadan (50 günlük EMA; kırmızı dalga) oluşan destek seviyesine doğru düşebilir.

NEAR yüzde 125’in üzerinde yükseldi.

Near Protocol’ün token’ı NEAR, yüzde 125’lik MTD artışıyla 4,20 dolara kadar yükseldi. Yükseliş, protokol ile ilişkili bir memcoin projesi olan NECO’nun aralık ayındaki yüzde 350’lik rallisiyle eş zamanda gerçekleşti.

NEARUSD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Near Protocol, zkWASM’yi geliştirmek için Polygon Labs ve ABD merkezli IDS Inc.ile stratejik ortaklıklara imza atarak projesini daha da güçlendirdi.

NEAR fiyat analizi

Teknik olarak NEAR’ın haftalık RSI’ı aşırı alım bölgesinde yer alıyor ve bu durum bir yükseliş eğiliminin bir konsolidasyon veya düzeltme ile sonuçlanabileceğini gösteriyor. 

NEAR/USD haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Dolayısıyla NEAR fiyatı, Ocak 2024’ün başında Haziran-Ekim 2022 destek seviyesi olan 2,90 dolara doğru bir düzeltme yaşayabilir. 2,90 doların altındaki keskin bir kapanış, ayıların bir sonraki aşağı yönlü hedefi olarak 50 haftalık EMA olan 2,18 doları test etmesine neden olabilir. 

INJ, yüzde 108 arttı

INJ, yüzde 108’lik MTD ile 38,30 dolara sıçradı. Bu, kısmen yapay zekâ token’larındaki daha geniş bir rallinin etkisiyle Injective’in layer-1 blockchain olarak teknoloji DeFi ile entegre etmesi sayesinde gerçekleşti.

INJ/USDT’nin yılbaşından bugüne diğer yapay zeka ve big data token’larına kıyasla fiyat performansı . Kaynak: TradingView

INJ’deki artış, airdrop farmer’ları arasındaki eğilimle de ilişkilendirilebilir. Bu kişiler, airdrop’lardan gelen yeni varlıkları toplamak için farklı blockchain’ler arasında aktif bir biçimde hareket ediyor. 

Analist Crypto Kaduna, Injective Protocol üzerine inşa edilen birden fazla projenin altını çizdi ve bu projelerin airdrop planlarının doğrulandığını ifade etti. 

Yeni airdrop’lara ilişkin bu beklenti, INJ token’larına olan ilginin artmasına zemin hazırladı. 

INJ fiyat analizi

INJ de tıpkı NEAR gibi aşırı alım durumu sebebiyle düzeltme riski yaşıyor. 

Varlığın üç günlük RSI’si, aralık ayı boyunca 70’in üzerinde yer aldı. Aynı zamanda fiyat da 42 dolar civarındaki birkaç aylık yükselen trend çizgisi direncinin yakınında seyrediyor ve bir sonraki düzeltme veya konsolidasyon seyrinden geçme olasılığını artırıyor. 

INJ/USD üç günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Yükselen trend çizgisi direnciden gelecek bir geri çekilme, yatırımcıların INJ’nin 18 dolar yakınındaki trend çizgisi desteğine doğru mevcut bir düşüş görmesiyle sonuçlanabilir. Mevcut fiyat seviyelerinden yüzde 50’den fazla düşüş gösteren bu seviye, Kasım 2023 ve Eylül 2021’de direnç görevi gördü.

Kaynak