Solana telefon satışlarında patlama yaşandı

tarafından
54
Solana telefon satışlarında patlama yaşandı

Solana memecoin’i Bonk’un (BONK) son 30 gün içinde yüzde 100’den fazla yükselmesinin ardından memecoin fanları, Solana’nın blokzincir temelli telefonuna akın etti.  

8 Mayıs’ta piyasaya sürülen telefonun yeni sahipleri 30 milyon adet memecoin airdrop’u aldı ve token fiyatındaki son artış, alıcılar için ilginç bir arbitraj fırsatı sundu.  

Solana kurucu ortağı Raj Gokal, 15 Aralık tarihinde yaptığı X (eski adıyla Twitter) gönderisinde, “Solana telefon satışları son 48 saat içinde 10 kattan fazla arttı ve yeni yıldan önce tükenecek gibi görünüyor” dedi.  

Mevcut fiyatlarla, 30 milyonluk BONK airdrop’u 877 dolar gibi şaşırtıcı bir değere ulaştı. Bu rakam Saga telefonun mevcut 599 dolarlık fiyat etiketinden 278 dolar daha fazla.  

CoinGecko’ya göre Bonk, son 30 gün içinde yüzde 1,100’lük büyük bir artış göterdi. Son fiyat performansıyla birlikte Bonk, rakip memecoin Pepe’nin piyasa değerini alt üst etti.  

Telefon satışlarında yaşanan artışın ardından Solana kurucu ortağı Anatoly Yakavenko, azalan satışların ardından Ağustos ayında 999 dolardan 599 dolara düşürülen Saga’nın fiyatını yükseltmeyi önerdi

Son 24 saat içinde “milyonlarca dolar değerinde” Solana Saga telefonu satıldı. Kaynak Solana Mobile  

Solana sözcüsü Cointelegraph’a yaptığı açıklamada Saga satışlarının son 48 saat içinde “milyonlarca dolara” ulaştığını doğruladı. Sözcü, “Solana topluluğunun Saga’yı ‘kendi kendini ödeyen telefon’ haline getirdiğini görmek çok güzel” diyerek sözlerini tamamladı. 

Kullanıcıların telefona akın etmesinin ardından Solana Mobile, gelecekteki tüm siparişlerin hane başına bir mobil cihazla sınırlı olacağını duyurdu.  

Yaşanan satış çılgınlığı, uzun süredir zor durumda olan cihaz için bir dönüm noktası olarak görülüyor.  

Yakovenko, 5 Aralık tarihinde Laura Shin’in Unchained Podcast’ine katılarak Saga telefonun kötü performansına vurgu yaptı ve cihazın toplamda 50 bin adet satabileceğine dair hiçbir işaret görmediğini söyledi.  

Yakovenko ayrıca, Saga’yı birincil mobil cihazı olarak kullanmadığını, “NFT telefonu” olarak kullanmayı tercih ettiğini de itiraf etti. 

Sonuç olarak satışların nedeni, cihazın kullanıcının eline ulaştığında BONK hafiyatının halen mevcut fiyatlara yakın seviyeden işlem görmesine dayanıyor. Memecoin’ler, hızlı fiyat değişimlerinin yaygın olduğu, belirsiz yapılarıyla tanınıyor. 

Kaynak