Solana’nın yükselişi durdurulamıyor

tarafından
49
Solana’nın yükselişi durdurulamıyor

Solana fiyatında son 24 saat içinde yaşanan yüzde 18’lik sert artış, kripto parayı iki yıldan uzun bir süredir ilk kez, piyasa değeri olarak dördüncü sıraya yükseltti. 

Son artış Solana’nın piyasa değerini 41,9 milyar dolara yükselterek, Binance Chain’in 41,8 milyar dolarlık BNB piyasa değerini geride bıraktı. SOL, gün içinde yüzde18 yükselere 98,40 dolardan işlem görmeye başladı. 

Solana yalnızca bir gün önce, 21 Aralık tarihinde XRP’yi geride bırakmıştı.  

SOL geçtiğimiz hafta yüzde 30’un üzerinde değer kazanarak, aynı zaman diliminde tüm büyük kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi.  

Bununla birlikte, birçok destekçisinin “ETH katili” lakabına rağmen Solana’nın, Ethereum’un 269 milyar dolarlık piyasa değerini yakalamak için önünde uzun bir yol bulunuyor. 

Piyasa değerine göre ilk 10 kripto para. Kaynak: CoinGecko  

CoinMarketCap’e göre Solana, en son Kasım 2021 tarihinde dördüncü sıradaydı. Boğa piyasası döngüsünün zirvesinde, 75 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Solana yine de 108 milyar dolar piyasa değerine sahip BNB’nin gerisindeydi. 

Solana, batan FTX borsası ve eski kripto milyarderi Sam Bankman-Fried ile olan ilişkisi nedeniyle 2022 yılını 10 doların altında kapatmıştı. Bir yıl sonra SOL, neredeyse 100 dolara yükselerek yılın en iyi performans gösteren kripto varlıklarından biri haline geldi. 

Google Trends de Solana için yapılan aramalarda önemli bir artış olduğunu ve ABD’de Ethereum için yapılan aramaları neredeyse geride bıraktığını ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Solana ve Ethereum arama trendleri. Kaynak: Google Trends 

İlgili: SOL, 2023 yılının en yüksek seviyesine ulaştı

Bununla birlikte, teknik analistler ise yıl sona ermeden önce büyük bir çöküş yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.  

Solana ekibi 21 Aralık tarihinde, “Solana Solstice” kutlamasında Bonk (BONK) heyecanı, Saga mobil cihaz lansmanı, yapay zeka entegrasyonu ve kurumsal ortaklıklar gibi olayların yıllık incelemesiyle yılı geridde bıraktı.

Kaynak