‘Spot Bitcoin ETF, 30 yılın en büyük Wall Street gelişmesi olacak’

tarafından
45
‘Spot Bitcoin ETF, 30 yılın en büyük Wall Street gelişmesi olacak’

Bitcoin boğası Michael Saylor, Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasının, 1990’ların başından bu yana Wall Street’te yaşanan en büyük gelişme olacağını dile getirdi.  

Saylor 19 Aralık tarihinde Bloomberg’e verdiği röportajda, “Bunun Wall Street’te son 30 yılın en büyük gelişmesi olacağını söylemek hiç de mantıksız değil” dedi ve devam etti: 

“Bu kadar önemli olan son şey S&P endeksinin oluşturulması ve 500 S&P şirketine aynı anda tek bir işlemle yatırım yapılabilmesiydi.”

Saylor, spot Bitcoin ETF’inin daha önce Bitcoin’e yatırım yapmak için “yüksek bant genişliğine sahip uyumlu bir kanala” erişemeyen bireysel ve kurumsal yatırımcılara kapı açacağını vurguladı. 

Saylor, bu ETF’in talebi artıran önemli bir katalizör olacağını ve ardından Nisan ayında Bitcoin yarılanmasının gerçekleşmesiyle bir “arz şoku” yaşanacağını belirtti. 

“İnsanların uzun süre ellerinde tutmak istedikleri, arzı sınırlı ve arzulanan bir varlığa olan talepte 2 ila 10 kat arası artış gördüğümüzü hiç hatırlamıyorum.”

Saylor, “Bu yüzden 2024 yılında çok büyük bir boğa koşusu olmasını bekliyoruz” dedi.  

Saylor, ticari isthibarat firması ve Bitcoin saklama şirketi MicroStrategy’nin yakın gelecekte Bitcoin yatırım stratejisini sürdüreceğini doğruladı. 

“Amacımız her zaman, hissedarlarımız için hisse başına daha fazla Bitcoin elde etmenin bir yolunu bulmaktır” diyen Saylor, bunun borç, öz sermaye veya işletmeden nakit akışı yoluyla olabileceğini belirtti.  

MicroStrategy, 2020 yılında Bitcoin satın almaya başladığından bu yana geleneksel yatırımcılara Bitcoin alma olanağı sundu. Saylor, “Yatırımcılara kaldıraç sağlıyoruz ve herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Böylece Bitcoin’e uzun vadeli yatırım yapanlar için yüksek performanslı bir araç sunuyoruz” diyerek sözlerine devam etti. 

Buy Bitcoin Worldwide verilerine göre Saylor’a ait MicroStrategy şu anda ortalama satın alma fiyatı 30.252 dolar olan 174.530 BTC’ye sahip. MicroStrategy, mevcut fiyata göre değeri 7,3 milyar dolar olan 174.530 BTC’den 2,1 milyar dolar kar sağladı. 

Şüphecilikten savunuculuğa: Saylor’ın kötü şöhretli tweet’i 10 yaşında 

Saylor şu anda en açık sözlü Bitcoin savunucularından biri olarak bilinse de tam 10 yıl önce, Bitcoin’in çökeceğini öngören ve şu anda ünlü olan bir tweet yayınlamıştı: 

“Bitcoin’in günleri sayılı. Çevrimiçi kumarla aynı kaderi paylaşması an meselesi gibi görünüyor.” 

Bu yorumun tutmadığını ve Business Wire verilerine göre şu anda toplam 63 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip olan çevrimiçi kumarın da ölmediğini belirtmek gerek. 

2020 civarında Saylor, bu duruşunu değiştirdi. Saylor daha önce MicroStrategy’nin yönetim kurulunu firmanın bilançosuna Bitcoin eklemeye ikna etmeden önce binlerce saat boyunca Bitcoin üzerinde çalıştığını söylemişti. 

İlgili: Spot Bitcoin ETF’leri, kripto borsalarının ‘ölüm fermanı’ mı olacak?

CoinGecko’ya göre Bitcoin’in fiyatı 19 Aralık 2013’te 677 dolardı. Yani MicroStrategy 11 Ağustos 2020 tarihinde ilk BTC’lerini 11.650 dolara satın almadan önce BTC fiyatı yaklaşık 18 kat artmıştı. 

Bitcoin analisti Dylan LeClair ise Saylor’ı, Bitcoin’i ikinci bir kez değerlendirmesi nedeniyle övdü

LeClair, “Zekanın ölçüsü değişebilme yeteneğidir” dedi. 

Kaynak