Spot Bitcoin ETF onayı, BTC’yi 100.000 dolara taşıyabilir mi?

tarafından
70
Spot Bitcoin ETF onayı, BTC’yi 100.000 dolara taşıyabilir mi?

Spot Bitcoin ETF ürününün başlatılması halinde, yatırımcıların ilk heyecanının ardından bir fiyat düzeltmesi yaşanıp yaşanmayacağına dair kapsamlı tartışmalar yaşandı. Bazı argümanların haklılık payı olsa da geniş perspektiften bakıldığında daha farklı bir yorum getirmek mümkün. Spot Bitcoin ETF’inin onaylanması, volatilite, geleneksel finans varlıklarıyla korelasyon ve piyasa likiditesi de dahil olmak üzere pek çok açıdan bir “game changer” olacak. 

Spot Bitcoin ETF prospects. Source: Eric Balchunas/Bloomberg

Arbitraj trade masaları ve ETF sağlayıcıları muhtemelen ilk talebi desteklemek ve piyasanın öne çıkmasının önüne geçmek için bir tampon meydana getirdiler. Ancak ister birkaç saat ister birkaç ay sürsün bu tampon eninde sonunda aşılacaktır. Daha uzun bir zaman dilimine bakıldığında, Bitcoin fiyatı anlık talep ile belirli bir fiyat seviyesindeki coin arzı arasındaki denge tarafından belirlenir.

Boomer’lar sektör giriyor

Düşünülmesi gereken ilk soru, birisinin yatırım yapmaya başlamak için neden Bitcoin’in ATH seviyesine ulaşmasını bekleyeceğidir. Çoğu kişi ya tembel ya da temkinlidir. Yeni bir döviz hesabı açmaktan veya komisyoncularının onayından geçmeyen herhangi bir şeye yatırım yapmaktan çekinirler. Grayscale, Bitcoin destekli tröst fonu sunsa dahi geleneksel yatırım komisyoncularının bu konuda çok fazla atılımı söz konusu değil.

Vanguard’a göre, 34 yaşının altındaki Kuzey Amerikalılar için ortalama emeklilik birikiminin 17.600 dolar olduğunu, 35 ile 64 yaş arasındakilerin ise 142.100 dolar gibi önemli bir birikime sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu veriler, Bitcoin fiyatını 100.000 dolar ve ötesine taşıyacak kişilerin Y veya Z kuşağı mensubu olmadığını gösteriyor. Özüne bakıldığında, Bitcoin ETF’inin hayati olmasının ilk nedeni, Boomer kulağının yatırım yapması için gereken asgari çabada yatmaktadır. 

Daha da önemlisi, varlık yöneticisinin yönetim ücretini de elinde tuttuğu ürünler sunularak, ürünle ilgili teşvikler önemli bir biçimde artar. Bu, BlackRock, Fidelity, Ark Invest, Bitwise, VanEck ve diğer şirketlerdeki kuruluşlarda satış ekiplerinin hem iç hem de dış müşterileri tamamen çekmeye odaklanacağı anlamını taşıyor. Böylelikle multi trilyon dolarlık varlık yöneticileri tarafından yönetilen diğer fonlar da Bitcoin’in yeni başlatılan ETF’ine yatırım yapmaya teşvik edilebilir. 

ETF endüstrisi, tarihsel açıdan bakıldığında en büyük iki ihraççı arasındaki yoğunlaşmaya tanık oldu. Örneğin, SPDR Gold Trust (GLD) ve iShares Gold Trust (IAU), sektördeki yönetim altındaki varlıkların yüzde 85’inden fazlasını temsil ediyor. Ek olarak, pazar lideri olan State Street’in GLD’si yüzde 0,4’lük bir gider oranına sahip durumda. Bu da çoğu rakibin oldukça üzerindedir. Bu veri, ETF varlıkları açısından erken avantaj elde etmenin önemini vurgulamaktadır. 

Yatırım danışmanlarının endişesi azalıyor

SEC, şimdiye kadar Bitcoin’in meşruluğuna ilişkin hiçbir zaman net bir açıklama yapmadı. ABD Senatörü Elizabeth Warren, 11 Aralık’ta beş senatörün daha kara para aklama ve terör finansmanı için yasa dışı kripto kullanımı engellemeyi amaçlayan yasa tasarısına destek olduğunu duyurdu Bu bağlamda BlackRock ve Fidelity’nin desteği varlık sınıfını daha meşru hale getiriyor. 

İlgili: Bitfinex: 2024 yılında bir milyara yakın kripto para kullanıcısı olacak

SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini yalnızca nakit meydana getirme ve geri ödemeyle sınırlama kararı yatırımcılar için ideal bir çözüm olmasa da bu fonların regülatör tarafından onaylanmış aracılardan önceden alınması gerektiği için regülasyon kaygıları göz ardı ediliyor. Esasen bakıldığında, spot ETF’in onaylanması regülasyon riskini büyük ölçüde azaltır. 

Bu fark, potansiyel yatırımcıları Bitcoin işlemleriyle uğraşmaktan kurtardığı için yatırım danışmanlarına büyük fayda sağlıyor.

Bu değişiklikler ilk etapta sorunsuz görünebilir. Spot Bitcoin ETF onayının etkisi kısa sürede gerçekleşmeyebilir. Ancak olumlu trend tam bir ivme kazandığında Bitcoin’in 100.000 doların altında işlem görmesi pek olası değil.

Kaynak