Tüketici elektroniği ciroda 3 haneli, adet bazında %20 büyüdü

tarafından
50
Tüketici elektroniği ciroda 3 haneli, adet bazında %20 büyüdü

HANDE BERKTAN

Hibrit çalışma sistemi, modelleri sürekli yenilenen teknoloji ürünleri ile pandemi döneminde hızlı büyüyen tüketici elektroniği sektörü, 2023 yılında da büyümesini sürdürmeye devam etti. 500 milyar TL pazar büyüklüğüne ulaşan Türk tüketici elektroniği perakendeciliğinde, enflasyona bağlı olarak üç haneli büyüme yakalanmasına karşı adet bazında büyüme yüzde 20 olarak gerçekleşti.

Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programına konuk olan Media Markt İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Hulusi Acar, 2024 yılında sektörün, kredi kart limitleri ve tüketici kredilerindeki düzenlemelere bağlı olarak üç haneli büyüme rakamlarına ulaşamayabileceğini söyledi.

Türkiye’de tüketici elektroniği pazar büyüklüğü 500 milyar TL’ye ulaştı

Media Markt CEO Hulusi Acar, sektörel pazar verilerini “Tüketici elektroniği perakende sektörü, 500 milyar TL büyüklüğünde bir pazar ve 2024 yılında da büyümesini sürdürecek. Bugün tüketiciler, harcamalarının yüzde 8’ini elektroniğe ve ev aletlerine ayırmakta. Türkiye’de enflasyonun getirdiği cirosal büyüme var ancak adetsel bazda da büyüme var. Adet bazında büyüme yüzde 20 oldu. Türkiye’de sektör bu yıl da üç haneli büyümesini sürdürdü.” şeklinde paylaştı.

“2024 yılında yüzde 15 ek istihdam sağlayacağız”

Mağazalaşma hedeflerine dair Hulusi Acar “Mevcutta 96 mağazamız var ve yıl sonuna kadar 2 adet mağaza daha açacağız. İki yılda mağaza sayısını iki katına çıkarmayı başardık. 3 bin 600 çalışanımız var ve gelecek yıl yüzde 15’lik istihdam artışı planlıyoruz. Aynı zamanda kadın istihdamını artırarak devam edeceğiz.

Kasım ayı genelinde, özel günlerde kampanyaların etkisi ile adet bazında yüzde 30 büyüme sağladık. Ciroda ise tüm zamanların rekorunu kırdık. Kampanya döneminde satışları en çok artan kategori, kurutma makineleri oldu. Diğer yanda akıllı telefonlar, akıllı saatler ve notebook satışları her daim satışları artan kategorileraçıklamasını yaptı.

2024’te tüketici kredileri ve kart limitlerindeki düzenlemelere bağlı üç haneli büyüme sağlanamayabilir

2024 yılında sektörde üç haneli büyümenin, tüketici kredileri ve kart limitlerindeki düzenlemelere bağlı olarak sağlanamayabileceğini dile getiren Acar “2024 yılında üç haneli büyüme olmayabilir. Kredi kart ve kart limitleri tüketicilerin satın alımlarını ve iç talebi etkileyebilir. Dolayısıyla gelecek yıl, bu yılki satışlar olmayabilir. Hedef ve planlarımızı buna göre revize ettik. Enflasyonun büyümesi ile kurların artış hızı arasında bir fark oluştu, dolayısıyla fiyatların enflasyonun altında izlediği bir ilk yarı yıl geçirdik. Elimizdeki stoklar bitinceye kadar fiyat değişimi yapmıyoruz. Fiyatlandırma politikamızda müşterilerimize maksimum ulaşılabilir fiyatlı ürünleri sunmaya özen gösteriyoruz.” dedi.

Kaynak