Web3 oyunlarının yüzde 75’inden fazlası ‘başarısız’ oldu

tarafından
40
Web3 oyunlarının yüzde 75’inden fazlası ‘başarısız’ oldu

CoinGecko’nun yakın zamanda yaptığı araştırma, son beş yılda piyasaya sürülen blokzincir tabanlı oyunların dörtte üçünden fazlasının küle döndüğünü ortaya koydu. 

Çalışmaya dahil edilen ve 2018 ile 2023 yılları arasında piyasaya sürülen 2.817 oyundan yalnızca 690’ı halen aktif bir oyuncu tabanına sahip.  

CoinGecko, “başarısız” Web3 oyunlarını, aktif kullanıcı sayısının 14 günlük hareketli ortalaması, en yüksek seviyesinden %99 veya daha fazla düşen oyunlar olarak tanımladı. 

Son beş yılda Web3 oyunlarının yüzde 75’inden fazlası başarısız oldu. Kaynak CoinGecko  

2021 yılı, 738 oyunla tek bir yılda piyasaya en çok blokzincir oyunu sürülen yıl olurken, büyük piyasa çöküşleriyle gölgelenen bir sonraki yıl ise 742 blokzincir tabanlı oyun küle döndü. 

CoinGecko’ya göre bu durum, Web3 oyunlarının ortalama başarısızlık oranını yüzde 80’e yükseltti. 

CoinGecko, daha düşük başarısızlık oranı yaşanan yılların boğa piyasalarının ardından, daha yüksek başarısızlık oranı yaşanan yıllarının ise ayı piyasası döngülerinin başlangıcına geldiğini belirtti. 

CryptoKitties, 2017 yılının sonlarında ilgi toplayan ilk Web3 oyunlarından biriydi ancak sonraki zamanlarda tutunmayı başaramadı. Decentraland, The Sandbox ve Axie Infinity ise önceki yıllarda piyasaya sürülen ve bugün hala yaygın olarak oynanan Web3 oyunları arasında.  

CoinGecko’nun son verilerine göre Alien Worlds, Splinterlands ve Planet IX, 1 Ocak 2023 ile 22 Nisan 2023 tarihleri arasında en aktif cüzdanlara sahip oldu.

2022 yılı blokzincir tabanlı oyunlar için en başarısız yıl olurken, 27 Kasım tarihi itibariyle 2023 yılında yalnızca 507 oyunun başarısız olmasıyla ortalama başarısızlık oranı düşüş gösterdi

CoinGecko, “Daha düşük başarısızlık oranı, web3 oyunlarının durumunda istikrara işaret ediyor olabilir” diyerek yorumlarını tamamladı. 

Kaynak