Worldcoin bazı ülkelerde en önemli hizmetini durdurdu

tarafından
68
Worldcoin bazı ülkelerde en önemli hizmetini durdurdu

Moneycontrol tarafından 21 Aralık’ta yayınlanan bir rapora göre Worldcoin, Hindistan, Brezilya ve Fransa pazarlarındaki kullanıcılar için çevrimdışı Orb doğrulama işlevini askıya aldı.

Kimlikl doğrulamak için bireylerin gözbebeklerini tarayan beş kiloluk kromatik bir kask olan Orb, Worldcoin tarafından geleneksel kimliğin her zaman mevcut olmadığı bölgelerin sakinlerini işe almak amacıyla tasarlanmıştı.  

Şirket, yerel Orb operatörleri için USDC cinsinden ödüller sunarak çevrimdışı işe alım sürecini teşvik etti. Kasım ayından itibaren Worldcoin, ödülleri kendi yerel tokenı WLD ile ödemeye başladı. 

Moneycontrol‘e göre Worldcoin, ülkenin bazı bölgelerinde Orb operatörü olmak için kuyruklarda toplanan kalabalığa rağmen “3-4 ay önce” Hindistan’daki orb doğrulama sürecini “sessizce durdurdu”. Bununla birlikte, Worldcoin’i denetleyen vakıf olan Tools for Humanity, Orb’un en başından beri Hindistan, Fransa ve Brezilya’dasınırlı planları olduğunu açıkladı.

Cointelegraph daha fazla ayrıntı için Worldcoin ile temasa geçti ancak henüz bir yanıt alamadı

İris taraması gibi özel verilerin toplanmasını içeren işe alım süreci, Worldcoin’i çok sayıda kamusal tartışmaya sürükledi. Eleştirmenler, OpenAI kurucusu Sam Altman tarafından başlatılan projenin etik açıdan uygun olmadığını ve “distopik bir kabus” olduğunu öne sürdü

Piyasa düzenleyiciler de projeye şüpheci yaklaştı. Alman yetkililer 2022 yılında Worldcoin hakkında soruşturma başlatırken, Birleşik Krallık’ın veri düzenleyici kurumu da projenin lansmanından sonraki günlerde soruşturma tehdidinde bulundu. Kenya ise Worldcoin’in ülkedeki faaliyetlerini doğrudan yasakladı.

Güvenlik platformu CertiK Ağustos ayında, saldırganların doğrulama sürecini atlamasına ve mülakat yapılmadan veya uygun bir kimliğe sahip olmadan Orb çalıştırmasına izin verebilecek bir güvenlik açığı olduğunu bildirdi.  

Kaynak