Yatırımcılar, Bitcoin ETF onayı ile ilgilenmiyor

tarafından
65
Yatırımcılar, Bitcoin ETF onayı ile ilgilenmiyor

Bitcoin, bir analiste göre kaldıraç açısından tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşmak üzere.

Binance, Bitcoin’in kaldıraçlı işlemlerine öncülük ediyor

Bitcoin’in kaldıraç oranının yanı sıra nakit marjin  ve kripto marjin açık pozisyonları, mevcut fiyatlarda sessiz durumda. Hatta ilki, en düşük seviyelere ulaşmanın eşiğinde. 

CryptoSlate’in veri analisti James Van Straten’e göre bu oldukça sıra dışı bir durum. Zira ABD yalnızca üç hafta içinde ilk spot Bitcoin ETF’ine onay verebilir. 

“Kritik metrikleri anlamak, dijital varlık piyasasının sürekli gelişmesi sebebiyle önemli bilgiler sağlıyor. Bu tür göstergelerden birisi olan Tahmini Kaldıraç Oranı (ELR), piyasanın kaldıraç durumuna ilişkin bir bakış sunuyor ve dikkat çekici görünüyor.” dedi ve ekledi.

ELR, şu anda en düşük seviyelere yaklaşıyor. Bu olaya daha önce yalnızca iki kere tanık olduk. Bu, piyasa kaldıracında önemli bir azalmaya işaret ediyor ve vadeli işlem piyasasındaki yatırımcıları ihtiyatlı bir yaklaşım sergilediğini gösteriyor.

Şu anda açık pozisyonların gösterdiğine göre, piyasaların ruh hali “bekle ve gör” şeklinde görünüyor. Bazıları, ETF’in başarılı olma ihtimalinin yüzde 100 olduğunu iddia ediyor. 

Van Straten, şu anda yılın en düşük seviyelerine yaklaşan açık pozisyonların “Bitcoin için aşırı faydalı” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte borsaların tek bir düzlemde olmadığını da kabul etti.

“Deribit, şu anda önemli bir kaldıraç gözlemleyen tek büyük borsa. Bunun aksine dijital varlık borsalarının önde gelenlerinden olan Binance, Aralık 2022’den beri görülmemiş bir seviyeye gerileyerek düşüş eğilimini devam ettiriyor.”

Bitcoin vadeli işlemlerinin tahmini kaldıraç oranı (ELR) açıklamalı tablosu. Kaynak: CryptoSlate

BTC, düşüş trendinde mi?

Popüler analist BitQuant, ETF’lere ilişkin coşkunun azalması karşısında şaşkına döndü. 

Related: Bu hafta, Bitcoin ile ilgili bilmeniz gereken beş şey

X üzerinden yaptığı paylaşımda, “Çoğunluk, Bitcoin ETF’inin 22 gün içinde onaylanacağının farkında değil. Geri kalan azınlık, Bitwise bunun üzerinde bir reklam yapsa bile gerçekleşeceğine inanmıyor.” dedi.

“Bu biraz sürreal.”

Van Straten, sözlerini bir uyarıyla bitirdi. 

“Tarihsel olarak, Tahmini Kaldıraç Oranı (ELR) dibe vurduğunda, bunu Bitcoin’in değerinde bir düşüş eğilimi izledi” diye belirtti.

“Bu model, iki kritik dönemde gözlemlendi: Mayıs 2021’de Çin’in madencilik yasağı sırasında ve Kasım 2022’de FTX çöküşünün ardından. Bu durumlarda BTC değeri düşüş yaşadı. Tekrarlanan bu durum, ELR’deki düşüşlerle Bitcoin piyasa değer arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor.”

Kaynak