Yatırımcılar, Bitcoin fiyatının sabit kalmasıyla altcoin’lere yöneliyor

tarafından
52
Yatırımcılar, Bitcoin fiyatının sabit kalmasıyla altcoin’lere yöneliyor

Bitcoin, 8 Aralık Wall Street açılışının ardından, ABD istihdam verilerinin faiz indirimlerine ilişkin ihtimali azaltmasıyla 44.000 doları gördü.

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

İstihdam verileri ABD dolarını tedirgin ederken Bitcoin sabit bir konumda

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView‘dan elde edilen veriler, riski varlıkların ABD’deki son enflasyon verilerine gösterdiği tepki nedeniyle son Bitcoin hareketini öne çıkardı.

ABD İstihdam İstatistikleri Bürosu’nun resmi açıklamasına göre, tarım dışı istihdam 199.000 ile beklentilerin üzerinde yer alırken, işsizlik oranı ise yüzde 3,9’a karşı yüzde 3,7 ile beklentinin altında kaldı.

Veriler, Fed’in parasal sıkılaştırma politikasının tam etkisini henüz gösteremediğini ortaya koydu.

Bununla birlikte, CME Group’un FedWatch Tool’undan elde edilen veriler, gelecek haftaki Fed toplantısında, oran değişikliği yapılmaması dışında herhangi bir ihtimalin neredeyse sıfır olduğunu vurguluyor.

Fed hedef oranı olasılıkları tablosu. Kaynak: CME Group

ABD Dolar Endeksi, (DXY) belirgin bir volatilite yaşadı. 20 Kasım’da kısa bir süreliğine en yüksek seviyelere ulaştı. Yazının yazıldığı sırada ise 103,8 seviyesinden işlem görüyor.

ABD dolar endeksi (DXY) 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Likidite, konsolidasyonun ortasında BTC fiyatını artırıyor

Altın, yüzde 0,8 oranında düşüş yaşadı. Faiz oranlarının yakın zamanda düşeceğine dair inancın azalmasına karşın Bitcoin sabit kalmayı başardı.

İlgili: Bitcoin bir boğa rallisine daha mı hazırlanıyor?

Yatırımcılar, trendin devam edeceğine dair işaretler aramayı sürdürürken, lider kripto para birkaç günlük işlem aralığında kilitli kaldı. 

Popüler analist Matthew Hyland, X üzerinde paylaştığı analizde Bitcoin’in hala güçlü kalmaya devam ettiğini söyledi.

“Destek seviyesi şu anda 43.000 dolar civarında yer alıyor.

Bir başka trader ve analist Daan Crypto Trades, doğrudan spot fiyatı çevresinde yer alan önemli likidite alanlarına dikkat çekti.

Analist, ilginin altcoin’lere kaydığını söyledi. Ether ve SOL, “altcoin sezonu”nun geri döneceğine dair beklentiler artarken yükseliş kaydetti.

MN Trading’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe, “Bitcoin hala 43.000 dolar civarında konsolide olurken, Ether daha fazla ivme kazanıyor.” dedi. 

“ETH/BTC için dip yakın. Önümüzdeki iki ay, altcoin’ler için daha da heyecan verici olacak.”

ETH/BTC 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Kaynak