2023’te kripto dolandırıcılığından ötürü kaybedilen para miktarı dudak uçuklattı

tarafından
46
2023’te kripto dolandırıcılığından ötürü kaybedilen para miktarı dudak uçuklattı

2023 yılında, 324.000’den fazla kripto para kullanıcısı kimlik avı dolandırıcılığıyla karşı karşıya kaldı ve yaklaşık 295 milyon dolarlık kayıp yaşandı.

Blockchain güvenlik platformu Scam Sniffer, 2023 yılı için hazırladığı bir raporda, kripto kimlik avı dolandırıcılıklarında kullanılan güvenlik önlemlerini çevreleyen eğilimleri analiz etti. Platform, kimlik avı saldırılarının 2023 yılı boyunca büyümeye devam ettiğini söyledi.

2023 yılında faaliyet gösteren kimlik av platformları. Kaynak: Scam Sniffer

Scam Sniffer ayrıca, dolandırıcılık yapanlara karşı alınan önlemlere karşın, kimlik avı çetelerinin başka kanallar bulmakta zorlanmadığını belirtti.

Bazı önemli kimlik avı saldırılarını gerçekleştiren Monkey Drainer, 2 Mart’ta faaliyetlerine son verdi. Kapanmad anönce yaklaşık 16 milyon dolarlık dijital varlığı çaldığı tahmin ediliyor.

Benzer bir şekilde Info Drainer da yaklaşık 81 milyon doları dijital varlığı çalmasının ardından 2023’te kapandı. Scam Sniffer’a göre Info Drainer’ın ardından Angel Drainer faaliyete geçti.

2023 yılı boyunca cüzdan hırsızlarının kimlik avı faaliyetleri. Kaynak: Scam Sniffer

Scam Sniffer, kimlik avı saldırı sitelerinin önemli bir trafik aldığına da dikkat çekti. Kripto dolandırıcıları çoğunlukla Discord ve X’teki proje hesaplarını hack’leyerek kimlik avı saldırılarını gerçekleştirdi.

Kimlik avı saldırılarının organize eden web siteleri, kripto varlık veya NFT’ler için sahte airdrop’lar gerçekleştirerek organik trafik elde etmektedir. Ayrıca süresi dolan Discord bağlantılarını devralarak X’e spam yorumlar bırakırlar. 

Scam Sniffer, kimlik avı web sitelerinin Google ve X’in güvenlik önlemlerini atlatarak reklam vermeyi başardığını vurguladı. 

Kaynak