Orbit Chain, hacker saldırısını doğruladı

tarafından
44
Orbit Chain, hacker saldırısını doğruladı

Çapraz zincir köprüsü Orbit Chain, 31 Aralık’ta ekosisteme yetkisiz bir şekilde erişildiğini doğruladı. 

Orbit Chain, X üzerinden yaptığı paylaşımda siber güvenlik girişimi Theori ile birlikte ihlalin sebepleri ile ilgili olarak kapsamlı bir analiz yürütüldüğünü söyledi.

Ek olarak, uluslararası kolluk kuvvetleriyle aktif bir iletişimde olduklarını belirtti. 

Blockchain analiz platformu Arkham Intelligence, USDT, USDC, Ether, WBTC ve DAI gibi kripto para birimleri de dahil olmak üzere kayıpların 81,68 milyon dolar civarında olduğunu ifade etti. 

Orbit, kullanıcılarını benzer sosyal medya hesaplarından geri ödeme yapma vaadiyle dolandırıcılık yapanlara karşı uyardı.

Source: Orbit Chain on X

Orbit kullanıcılar, yavaş yavaş sosyal medya hesabı üzerinden platforma ulaşmaya ve işlemlerin iptal edilerek paralarının geri ödenmesi için başvuruda bulunmaya başladı. Bir kullanıcı, işlemlerin hala onaylanmayı beklediğini söyledi.

Bir başka kullanıcı, şimdiye kadar kimsenin taleplere yanıt vermediğin iddia etti.

Orbit Chain, kullanıcılardan gelen bu soruların hiçbirine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt vermedi.

Platform, merkeziyetsiz ağlar arasındaki çapraz zincir içi işlemler için çok varlıklı bir blockchain olarak 2018 yılında Güney Kore’de faaliyete başladı. Genellikle EVM uyumlu ağlar ve Klaynt arasında varlık aktarılması için kullanılır. 

Blockchain güvenlik şirketi Immunefi’nin yıl sonu raporuna göre, 2023 yılında web3 korsanları ve dolandırıcıların sebep olduğu kayıplar 1,8 milyar doları aştı. Bu miktarın yüzde 17’sinden Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus Group’un sorumlu olduğu düşünülüyor. 

P2P trade platformu Mixin Network’e yapılan saldırı, toplam 200 milyon doların üzerinde kayıpla yılın en büyük saldırısı oldu.

Kaynak