ABD, beklenen yasa tasarısını onayladı

tarafından
52
ABD, beklenen yasa tasarısını onayladı

Temsilciler Meclisi, blokzincir uygulamalarını teşvik ederek ülkenin blokzincir teknolojisi kullanımını artırmak üzere ABD Ticaret Bakanı’nı görevlendiren tasarıyı oybirliğiyle kabul etti. 

5 Aralık tarihinde Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi, 44 adet mevzuatın değerlendirildiği oturumda, 2023 Amerikan Blokzincir Yasası H.R. 6572’yi 46 oyla kabul etti. 

13 sayfalık blokzincir yasa tasarısının onaylanmasıyla Ticaret Bakanı Gina Raimondo, “blokzincir teknolojisinin kullanımı, uygulanması ve rekabet koşulları” ile ilgili görevlendirmiş oldu.

Chamber of Digital Commerce başkanı Cody Carbone, tasarıyı onaylaması nedeniyle komiteye övgüde bulunarak bu durumun, “ABD’nin blokzincir teknolojilerindeki liderliğini korumaya yardımcı olacağını ve buna şiddetle ihtiyaç duyulduğunu” ifade etti. 

Blockchain Association CEO’su Kristin Smith de tasarının kabulünden önce yaptığı açıklamada tasarının, yeni gelişen bu alanda ABD’nin rekabet gücünü artıracağını vurguladı

Teknolojinin kullanımını desteklemek amacıyla “Blokzincir Uygulama Programı” oluşturulacak. Ayrıca federal kurum temsilcileri, blokzincir endüstrisi paydaşları ve uzmanlar, blokzincirin benimsetilmesi için danışma komiteleri kuracak. 

Ülkenin blokzincir alanındaki liderliğini korunacak ve blokzincir teknolojisini kullanmak isteyen federal kurumlarda koordinasyon sağlanacak. Federal kurumların mevcut blokzincir kullanımı ve gelecekte bu teknolojiyi benimsemeye hazır olup olmadıkları konusunda da çalışmalar yapılacak.

Kripto yanlısı tasarı, 2022’den bu yana Kongre onayı bekleyen en az 50 tasarıdan biriydi. Tasarı bu yıl, Meclis başkanı olmayan bir oturumda reddedilmişti

Ancak bu yasanın, kripto para birimlerinin emtia ya da menkul kıymet olarak kabul edilmesini ve düzenleyici kurumların yetki alanlarının netleştirilmesi gibi tartışmalı konulara ilişkin süreci belirleyecek 21. Yüzyıl Finansal İnovasyon ve Teknoloji Yasası gibi büyük bir etkiye sahip olması beklenmiyor

Tasarı bundan sonra oylanmak üzere Meclis’e gidecek. Tasarının burada da kabul edilmesi halinde, Kongre ve Başkan onayından önce Senato onayı gerecek. 

Kaynak