En inatçı yatırımcılar belli oldu

tarafından
54
En inatçı yatırımcılar belli oldu

İnatçı yatırımcıların ellerindeki varlıkları kar realizasyonu için satmamasıyla Bitcoin, son üç yılda yeni bir “hodler nesli” kazandı. 

Popüler HODL Waves metriğinden elde edilen veriler, 2020’nin sonlarında Bitcoin satın alan yatırımcıların hala ellerindeki coinleri tuttuğunu gözler önüne serdi. 

Satış için BTC fiyatının daha da yükselmesi gerekiyor 

LTH olarak da bilinen uzun vadeli yatırımcı grupları, 2023 boğa koşusuna rağmen kar realizasyonu yapmak istemiyor. 

BTC arzını, her bir coin’in son hareketinden bu yana geçen süreye göre gruplandıran HODL Waves, belirli bir yatırımcı grubunun geçtiğimiz yıl boyunca önemli ölçüde güçlendiğini gösteriyor.  

2022 yılının sonlarında piyasanın dibe vurmasından bu yana, son üç yıl içinde hareket etmemiş coin’lerin genel arz içindeki oranı önemli ölçüde arttı. Geçtiğimiz Aralık ayında bu grup arzın yaklaşık yüzde 8’ini oluştururken şu anda yüzde 15’in üzerinde bir paya sahip. 

Başka bir deyişle, Aralık 2020 ile Aralık 2021 arasında BTC satın alanlar ellerindeki varlıkları satmayı reddediyor. 

Bitcoin gerçekleşmiş piyasa değeri HODL Waves grafiği. Kaynak: Glassnode 

Coinlerin göreceli ağırlıklı değerini gösteren gerçekleşmiş piyasa değeri HODL Waves, iki ila üç yıllık madeni paralardan gelen toplam gerçekleşmiş sermayenin oranındaki büyük artışı ortaya koyuyor.  .

BTC/USD paritesinin yılbaşından bugüne kadar yüzde 165 arttığını gösteren Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verileri de hodler’ların direncini kanıtlıyor. 

BTC/USD haftalık grafik. Kaynak: TradingView

HODL Waves’in sahibi olan istatistik kaynağı Look Into Bitcoin’in yaratıcısı Philip Swift, tecrübeli yatırımcıların zaman içinde pozisyonlarını daha da sağlamlaştırması hakkında yaptığı X gönderisinde “Bitcoin 1 yıllık HODL wave göstergesi şu ana kadar neredeyse hiç hareket etmedi” dedi ve ekledi: 

“Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları, fiyatlar daha da yükselmeden coinlerini satmıyor.”

Bitcoin HODL Waves grafiği. Kaynak: Look Into Bitcoin

Spekülatörler geri adım atıyor

Kısa vadeli yatırımcılar (STH) yani spekülatörler, geçtiğimiz hafta boyunca kar alımlarını artırdı.  

İlgili: Bitcoin, Avrupa Merkez Bankası uyarılarına aldırmadı

Cointelegraph’ın bildirdiği üzere, Bitcoin’in 40 bin doları geçmesiyle birkaç gün içinde 4,5 milyar dolarlık BTC satışı gerçekleştirildi

Bu satışların, LTH’lerin her zamankinden daha fazla arz kontrol ettiği bir ortamda spot piyasalar üzerinde çok az etkisi oldu.

Zincir üstü analiz firması Glassnode verilerine göre, uzun vadeli yatırımcıların kontrol ettiği miktar 6 Aralık itibariyle 14,92 milyon BTC oldu. Bu rakam, 28 Kasım tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14,95 milyona ulaşarak toplam arzın yüzde 76,3’ünü oluşturmuştu. 

Bitcoin uzun vadeli yatırımcı arz hakimiyeti. Kaynak: Glassnode 

Kaynak