ABD makro verileri açıklandı, BTC 41.000 doları aştı

tarafından
78
ABD makro verileri açıklandı, BTC 41.000 doları aştı

Bitcoin, 13 Aralık Wall Street açılışında gözler Fed’e odaklanırken 41.000 doların üzerine çıktı.

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

ÜFE hedefine ulaşıldı

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView‘dan elde edilen veriler, ABD’nin son makro verileriyle birlikte Bitcoin’in değer kazandığını gösterdi. 

Kasım ayı ÜFE verileri beklentinin altında geldi ve enflasyonun düştüğüne dair mevcut söylemi daha da güçlendirdi. TÜFE baskısı, daha az cesaret vermiş olsa da riskli varlıklar için herhangi bir sıkıntıya sebep olmadı. 

Trading kaynağı The Kobeissi Letter, “Bu, Aralık 2021’den bu yana görülen en düşük ÜFE enflasyonu.” dedi.

“Son Fed toplantısından bu yana çok sayıda olumlu enflasyon baskısına tanık oldu. Bugün tüm gözler Fed’de ve potansiyel bir ‘Fed pivot’ sinyali üzerinde.”

Kobeissi, haftanın en önemli makro olayı olan FOMC toplantısına ve faiz oranı değişikliklerine ilişkin karara atıfta bulundu. Karar, TSİ 22:00’da verilecek ve Fed başkanı Jerome Powell, 21:30’da bir basın toplantısı düzenleyecek. 

Her iki olay da kripto sektöründe geçici volatiliteyi tetikleme eğilimindeyken, Bitcoin makro verilere karşı büyük bir tepki vermedi.

CME Group’un FedWatch Tool‘undan elde edilen verilere göre, yazı kaleme alındığı sırada piyasalar, FOMC toplantısının sonucunda herhangi bir faiz değişikliği olmayacağına dair ikna olmuş durumda.

Fed hedef oranı olasılıkları tablosu. Kaynak: CME Group

Yatırımcılar, hamle için önemli BTC fiyat seviyelerini izliyor

Bitcoin fiyat hareketi, şu sıralar net bir trend meydana getirememiş durumda.

İlgili: BTC’deki satış dalgasının 4 milyar doları kısa vadeli yatırımcılardan

Popüler trader Jelle’nin de benzer şekilde 48.000 dolarlık genel giderin önemini tekrarlamasıyla mevcut destek ve direnç seviyeleri de yerinde kaldı. 

“Düşük zaman dilimleri dalgalı görünse de Bitcoin orta seviyeyi değiştiriyor gibi görünüyor. 48.000 dolar seviyesi hala aşılması gereken bir seviye ve bundan sonra yeni fiyat keşifleri çok yakın.” dedi.

BTC/USD açıklamalı grafik Kaynak: Jelle/X

Bir başka trader Daan Crypto Trades, spot fiyatın şu anda bir netleşme sürecinde yer aldığını ve kaldıraçlı bahislerin arttığını belirtti.

Trader ayrıca, büyük tasfiye kümelerinin oluştuğunu kaydetti. 

“En önemlisi, 40,500 dolar ve 41.400 dolar seviyesi. Bu seviyeler etrafinda bir miktar hareket bekliyoruz.”

Kaynak