Wikipedia kurucusu: Bitcoin ‘hiçbir işe yaramaz’

tarafından
46
Wikipedia kurucusu: Bitcoin ‘hiçbir işe yaramaz’

Wikipedia kurucu ortağı Jimmy Wales 11 Aralık tarihinde X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı paylaşımda Bitcoin’i hedef alarak, birçok kullanıcının cüzdan şifrelerini unuttukları için Bitcoin’lerini kaybettiğini ancak kendisinin banka şifresini hatırlamadığı için hiç para kaybetmediğini söyledi. 

Wales’in yorumları Bitcoin ve kripto topluluğunda pek yankı bulmadı ve Wikipedia kurucu ortağı, günlük operasyonlarını yürütmek için bağışlara bağımlı olduğu konusunda eleştirildi. 

Wales, yaptığı X gönderisinde alaycı bir şekilde banka hesabının şifresini unuttuğunu ve tüm parasını kaybettiğini iddia etti. Sonrasında BTC topluluğuyla alay ederek “Hayır, aslında böyle bir şey olmadı çünkü bankalar çalışıyor. Bitcoin ise işe yaramaz.” dedi. 

Bitcoin topluluğu, Wikipedia kurucu ortağının BTC’ye sebepsiz yere saldırması nedeniyle eleştirdi. Wales’e, bankalar işe yarasa da dünya çapında pek çok insanın bankacılık hizmetlerine erişimi olmadığı hatırlatıldı.  

İnsan Hakları Vakfı grubunun baş strateji sorumlusu Alex Gladstein ise Wales’e bankaların sadece hukukun üstünlüğü ve güçlü para birimi olan ülkelerde düzgün çalıştığını söyledi.  

Lyn Alden Investment Strategy kurucusu Lyn Alden, banka hesabı olanların bile her zaman güvende olmadığını belirterek, hiperenflasyon nedeniyle birikimlerinin yüzde 95’ini kaybeden Lübnanlı bir doktoru örnek gösterdi.  

Samson Mow gibi Bitcoin savunucuları saldırıya geçerek Wikipedia kurucu ortağına, hayatta kalması bağışlara bağlı olan firmasının durumunu hatırlattı. Mow, Wikipedia için “önerdiğim gibi birkaç yıl önce Bitcoin satın almış olsaydı, sonsuza kadar her yıl bağış için yalvarmak zorunda kalmayacaktı” dedi. 

Diğer yorumcular ise bankacılık sisteminin merkezi olmasına dikkat çekerek bu durumun herkesin işine yaramadığını yineledi.  

Bitcoin borsası Coin Corner’ın CEO’su Danny Scott ise Wales’e tamamen iki farklı şeyi karşılaştırdığını söyledi. Bu senaryonun daha çok bir kullanıcının Bitcoin borsası şifresini unutmasına benzediğini, bu durumda da şifrenin bir banka şifresi gibi sıfırlanabileceğini belirtti. “Parayı fiziksel olarak saklamak daha iyi bir örnek olurdu. Paranızı kaybederseniz, paranız da yok olur.” 

Kaynak