Bitcoin, ETF onayına günler kala yeniden 45 bin dolar seviyesine yükseldi

tarafından
43
Bitcoin, ETF onayına günler kala yeniden 45 bin dolar seviyesine yükseldi

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, 1 Ocak tarihinde 42 bin dolardan işlem görürken hızla tırmanışa geçti ve son 24 saatte yüzde 6’dan fazla artarak son bir yılda yüzde 170 artış göstermiş oldu.  

Bitcoin son 24 saatte yüzde 6, son bir yılda ise 171 artış gösterdi. Kaynak CoinMarketCap

Bitcoin 2023 seviyelerinden daha yükseğe çıkarak, 2024’e gireli sadece iki gün olmasına rağmen yıllık zirveye ulaştı. 

Bitcoin fiyatındaki artış, SEC’in karar bekleyen 14 spot Bitcoin ETF ürünü başvurusu için vites yükseltmesiyle birlikte geldi.  

Bitcoin en son yaklaşık 20 ay önce, 5 Nisan 2022 tarihinde 45 bin doların üzerinde işlem görmüş ve TradingView verilerine göre Bitcoin’in 15.600 dolara kadar düştüğü ayı piyasasına girilmeden önce günü 45.241 dolardan kapatmıştı.

Bitcoin, Nisan 2022’den bu yana ilk kez 45 bin doların üzerinde işlem görüyor. Kaynak TradingView  

Piyasa yorumcuları, ETF onayının kısa vadede Bitcoin fiyatı üzerinde yaratacağı potansiyel etki konusunda ise bölünmüş durumda.   

Kripto opsiyon ticaret platformu Greeks.live analistleri, Bitcoin opsiyonlarında azalan volatilite nedeniyle Bitcoin ETF onay gününde önemli bir yükseliş yaşamayacağını iddia etti

X fenomenleri ise farklı düşünüyor. Scott Melkor, 925 bin takipçisine yaptığı paylaşımda Bitcoin’in 40 bin dolar civarında bir ay süren konsolidasyonunun ardından “boğa flaması” oluştuğunu söyledi. 

Melkor, SEC’in onayını takip eden günlerde Bitcoin’in 54 bin dolara kadar yükselebileceğini iddia etti.  

VanEck danışmanı Gabor Gurbacs ise spot Bitcoin ETF’in ilk günlerinin “hayal kırıklığı” olabileceğini ancak nihayetinde ürünlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde trilyonlarca dolar çekeceğini vurguladı

Kaynak