Kripto hisselerinin yıl sonundaki düşüşüyle ‘sağlıklı’ bir geri çekilme yaşandı

tarafından
45
Kripto hisselerinin yıl sonundaki düşüşüyle ‘sağlıklı’ bir geri çekilme yaşandı

Askew, 2023’teki son işlem gününde büyük kripto ve Bitcoin madenciliği firmalarına ait hisse senetlerinde yüzde 17’ye varan düşüşler yaşanmasının, “sağlıklı bir geri çekilmenin” parçası olduğunu dile getirdi. 

Google Finance’e göre Bitcoin madencilik firmaları bu düzeltmeden çok etkilenen şirketler oldu. Marathon Digital Holdings (MARA) hisseleri 29 Aralık tarihinde yüzde 16,6 düşüş yaşayarak 23,5 dolara gerilerken, Riot Platforms (RIOT) yüzde 12,1’lik düşüşle 15,5 dolara geriledi. 

Hut 8 Corp (HUT) ve Hive Digital Technologies (HIVE) de sırasıyla yüzde 17,3 ve yüzde 15,1 değer kaybetti. 

HUT hisse fiyatı 29 Aralık 2023. Kaynak: Google Finance  

Bitcoin için bir proxy olarak görülen MicroStrategy (MSTR) hisseleri ise yüzde 5,4’lük düşüşle 631,6 dolara geriledi.  

2023’te yüzde 400’ün üzerinde artış gösteren kripto borsası Coinbase’in (COIN) hisseleri yüzde 6,6 düşerek 173,9 dolara ve mesai sonrası işlemlerde yüzde 1,25 daha düşüş yaşayarak 171,7 dolara geriledi.

COIN’in 29 Aralık 2023 tarihli hisse fiyatı. Kaynak: Google Finance 

Bitcoin madencilik firması Blockware Solutions baş analisti Mitchell Askew, Cointelegraph’a yazdığı notta, piyasadaki düşüşü “sağlıklı bir geri çekilme” olarak tanımladı.  

Askew, “BTC’nin Aralık ayında 43 bin seviyesinde sabit kalmasına rağmen Bitcoin madencilik firmalarına ait hisseleryeni zirveler yaşadı” diyerek sözlerine devam etti. 

“Yatırımcıları, hisse senedi fiyatlarının geçen hafta Bitcoin karşısında adil değere ulaştığı, hatta bazılarının aşırı değerlendiği konusunda uyarmıştık.”

Askew, Bitcoin madencilik şirketlerinin hisse fiyatlarındaki büyük düşüşün, yatırımcıların Nisan ayında gerçekleşecek Bitcoin yarılanmasının bilançolarını etkileyeceği yönündeki endişeleriyle de ilgili olabileceğini ancak bu endişelerin büyük ölçüde “gereksiz” olduğunu ifade etti: 

“Büyük madenciler en verimli ASIC’lere ve en düşük güç maliyetlerine sahipler, bu da onların yarılanmadan herhangi bir sorun yaşamadan kurtulmalarını sağlayacak.”

nsquaredcrypto’ya göre Bitcoin 2023 yılında yüzde 152 artışla 42.325 dolara yükselse de kripto para piyasasıyla ilgili en az 15 hisse senedi BTC’den çok daha iyi performans gösterdi.  

MARA, yaklaşık yüzde 600 artış yaşayarak 2023’te kripto paralarla ilgili en iyi performans gösteren hisse senetlerinden biri oldu.

Kaynak